Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü İftar Programında Buluştu


DSC_0136

 

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü personeli için iftar programı düzenlendi. Sincan Kombina Müdürlüğü Tesislerinde 9 Temmuz 2014 Çarşamba günü düzenlenen iftar yemeğine, Genel Müdür Vekili Mehmet Hadi Tunç, Et ve Süt Kurumu Eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Bakanlık üst düzey bürokratları, ESK Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda Kurum personeli katıldı.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Et ve Süt Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Hadi Tunç yemekte yaptığı konuşmada birlik ve beraberliğin önemine değindi. Genel Müdürlük yöneticileri ve çalışanları ile iftar programı vesilesiyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Genel Müdür Vekili Mehmet Hadi Tunç, katılımlarından dolayı tüm davetlilere teşekkür etti.

 

DSC_0194f

KEMALOĞLU’NA TEŞEKKÜR PLAKETİ

 

 

 

Et ve Süt Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Hadi Tunç iftar programında, Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atanan Et ve Süt Kurumu Eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’na Kuruma olan hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi ve hizmet albümü hediye ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atanmasının ardından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü görevini bırakan İsmail Kemaloğlu iftar yemeğinde personeli ile vedalaştı. Kemaloğlu yaptığı konuşmada “Makamlar da görevler de geçicidir. Önemli olan arkanızda hoş bir seda bırakmaktır. Birlikte çalıştığımız süre içerisinde gösterdiğiniz gayretlerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

DİĞER HABERLER
Balık tüketiminde hedef kişi başı 15 kg’a ulaşmak

11 Temmuz 2014. 11:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x