Evcil Kuşlarda Ateş Böceği Zehirlenmesi


 

 

 

 

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ

Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve Hastalı‎kları‎ Uzman

(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

 

Ateş böceği kınkanatlılar alt takımından Lampyridae ailesindendir. Güvenli bir besin değildir. Sadece bir böcek, bir kertenkele öldürecek kadar zehir içerir. Ateş böcekleri yaz akşamlarında parlak,  fosforlu bir ışıltı yayayarak çok cazip görülürler. Özellikle Photinus cinsi ateş böcekleri evcil hayvanlar için potansiyel bir tehdit oluşturmaktadırlar.

 

Erkek ateş böcekleri ışığı iki amaç için yayarlar. Öncelilkle eş bulmaya yardımcı olur. İkincisi potansiyel saldırganlara, avcılara bir uyarı yapar ve kaçınmaları gerektğini hatırlatır.

ates-bocegi

 

Ateş böcekleri kertenkeleler, kurbağagiller, kuşlar da dâhil olmak üzere potansiyel olarak diğer hayvanlar için zehirli olan toksinlere sahiptirler. Lucibufaginler olarak adlandırılan toksinler, kimyasal yapıları kara kurbağaları ve bitkilerde bulunan Kardiyotoksinlerle ilişkilidirler.

Ateş böceğizehirlenmesibelirtilerigenellikleyenmesi takiben 30 dakika içindeortaya çıkarbilir. Baş sallayarakağzını açar tekrarlanan kusmagirişimleri, solunum güçlüğü vecilt renginde koyulaşmagözlenebilir.Ölümböceğin yenilmesidenbir saat içindemeydana gelir vekalp üzerindetoksinetkisinedeniyleolmaktadır.

Yapılacak iş en kısa sürede hekime gidilmesidir. Olası zehirlenmeleri önlemek için, hayvanın böceklere erişimi engellenmeli. Özellikle yaz aylarında kafeslere böcek girmemesi için bir tül kılıf geçirilmelidir.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER
Et ve Süt Kurumu,2015’de koyun ve keçi etini yüzde yirmi artırıyor….

 

 bbB


8 Eylül 2014. 14:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x