Evren’in Keşfedilmeyen Lezzeti Balık Projesi…..


unnamed (1)

 
Halim UTLU

 

Zengin balık çeşidinin tanıtımını yaparak, bölge halkına alternatif bir gelir kaynağı ve turizme katkı sağlamanın yanı sıra, balık çeşidinin marka değerini arttırmayı ve tüketimi yapılan balıkların dış pazarlarda satılmasını amaçlayan “Evren’in Keşfedilmeyen Lezzeti Balık” projesinin açılış toplantısı, hafta sonu yapıldı.

 

Ankara Kalkınma Ajansı düzenledi

 

2015 yılı Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Evren Kaymakamlığı tarafından başvurusu yapılan ve desteklenmesi uygun görülen ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Evren’in Keşfedilmeyen Lezzeti Balık” projesinin açılış toplantısı, Evren Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Alternatif bir gelir kaynağı

 

Proje ile Hirfanlı Barajı ve göletlerindeki ilçelerden Evren’daki balık çeşidi ile ilgili detaylı veriler elde edilmesi amaçlanırken, aynı zamanda sorumlu balıkçılık yapan profesyonel balıkçı sayısının arttırılması hedefleniyor. Lezzetli Balık Proje ile balık ihtiyacı karşılanırken, ilçe ekonomisine alternatif bir gelir kaynağı sağlanacak.

 

Eğitimlerle yasa dışı avlanma azaltılacak

 

Düzenlenecek eğitimlerle yasa dışı avlanma azaltılacak ve bilinçli avlanma standartları geliştirilecek.Ayrıca ilçenin tanınırlığının arttırılması ve balıkçılık ürünleri ile turizm potansiyeline katkı sağlanması diğer hedefler arasında sayılıyor.Balık çeşidi ile ilgili detaylı veriler elde edilmesi ve aynı zamanda sorumlu balıkçılık yapan profesyonel balıkçı sayısının arttırılması hedefleniyor.

 

Proje ile ilçenin balık ihtiyacı karşılanmış olacak ve ilçe ekonomisine alternatif bir gelir kaynağı sağlanacak. Ayrıca düzenlenecek eğitimlerle yasa dışı avlanma azaltılacak ve bilinçli avlanma standartları geliştirilecek.

 

Güneri, Demirci, Doç. Dr. Tarman konuştu

 

Düzenlenen açılışta konuşan Ankara Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birim Uzmanı Mustafa Akbay, proje ile Ankara’da bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılması ve yörelere özgü alternatif gelir kaynaklarının geliştirilmesinın amaçlandığını belirtti. Evren Kaymakamı Ahmet Güneri, Evren Belediye Başkanı, Abdülkadir Demirci, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Tarman da, projenin bölge ekonomisine getireceği yenilik ve katkılara ilişkin bilgileri paylaştı.

 

 

Toplantıya, bölgedeki muhtarlar, balıkçılar,balıkçılık malzemesi satıcıları,ilgili kamu personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Yazan - 9 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x