F klavyenin mucidi hayatını kaybetti


ihsan_sitki_yener

 

30 bin sözcüğü inceleyerek Türkçede en sık kullanılan seslere göre F klavyeyi tasarlamıştı. Yener 91 yaşında hayata veda etti.

 

 

İhsan Sıtkı Yener, pazar günü Şişli Camii’nde ikindi namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından Ayazağa Mezarlığı’na defnedilecek.

 

Medium.com kurucularından Marcin Wichary “Sadece Türkçe bir daktiloya bakarak diller hakkında öğrendiklerim” başlıklı yazısında F klavye diziliminden nasıl etkilendiğini anlatmış, yazı geçtiğimiz hafta sosyal medyada çokça paylaşılmıştı.

 

İHSAN SITKI YENER KİMDİR?

 

Liseyi 1942 yılında İzmir Ticaret Lisesi’nde bitirdi. Ortaokul yıllarında daktiloda on parmak yazı yazmaya başlayan İhsan Sıtkı Yener, 1940’lı yıllardan itibaren standart klavye hususunda çalışmaya başladı.

 

Yüksek öğrenimini 1946 yılında İstanbul’da Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Aynı yıl Sultanahmet Lisesi’nde daktilografi öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans için ABD’ye giderek New York Üniversitesi’nde “Ölçme ve Değerlendirme” konusunda master yaptı ve aynı yıl doktorasını tamamladı.

 

Yener, 1946 yılında öğretmenliğe başladığı sırada, Türk dilinin özelliklerine göre yapılmış bir daktilo icat etme çalışmalarına başladı. “On parmak için ideal Türk Klavyesi”ni 1955 yılında kabul ettirdi ve 1974 yılında tüm daktiloların F klavye olmasını sağladı.


Yazan - 3 Eylül 2016. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x