FAO’dan Haşere ve Pestisitlerin Daha İyi Yönetimi Projesi


Dünya’nın yarısı miktarda kullanılmaz durumda olan pestisitlerin, büyük bölümünün Orta Asya boyunca yer almasıyla, eski Sovyetler Birliği’nde olduğu tahmin edilmekte. Başta pamuk üretimi olmak üzere, tarımın önemli bir merkezi olan alt bölgede pestisitler fazlasıyla kullanılmakta. Ancak yasal düzenlemelerde, yönetimde ve birçok konuda hala eksiklikler mevcut.

FAO

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) bu eksikliklerin giderilmesi için Orta Asya ülkeleri ve Türkiye’de Pestisitlerin Hayat Döngüsü Yönetimi ve Kalıcı Organik Kirleticiler (POPs) Pestisitlerin İmhası projesini başlattı. İlk çalıştayı geçtiğimiz hafta Bişkek, Kırgızistan’da düzenlenen projenin, ikinci ulusal açılış çalıştayı ise bugün Hilton Otel, Bakü’de gerçekleşti.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen bu dört-yıllık projenin sonunda amaç; organik kirleticilerin, pislenmiş yerlerden temizlenmesiyle ve depolanmış kullanılmaz durumda olan pestisitlerin azaltılmasıyla ülkelerin haşere ve pestisitleri daha iyi yönetebilmesine yardımcı olmaktır.

“Haşereler tüm gıda sistemini etkilemektedir.”

“Haşere ve pestisit yönetiminden bahsettiğimizde, sadece mahsul üretimi ve üretkenliğinden değil, aynı zamanda haşerelerin ve pestisitlerin küçük çiftçileri, piyasaları, ticareti ve doğal kaynakları nasıl etkilediğinden de bahsediyoruz” diyor Tania Santivanez, FAO tarım yetkilisi. “Bu, hem sağlıklı gıdanın bulunabilirliğini hem de sağlıklı gıdaya erişimi etkileyerek tüm gıda sistemini etkilemektedir.”

Diğer Haberler:
FAO ve TOB, Belediyeler Birliği ile oturum gerçekleştirdi

Santivanez, özellikle 900 metrik tondaki kirleticiler ve kullanılmaz durumda olan pestisitlerin ve pestisitle kirlenmiş yerlerin güvenli bir şekilde yok edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İklim değişikliği ve tarımsal üretimin yoğunlaşması haşerelerden ve hastalıklardan oluşan baskıyı arttırmakta. Tahminlere göre, böcekler, otlar ve hastalıklardan kaynaklanan yıllık kayıplar yüzde 20 ila 40 arasında değişmekte. Pestisitler mahsul kayıplarının azalmasında önemli rol oynasada, yanlış kullanıldığında insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkileyebilir.

Santinavez ayrıca, FAO’nun bu proje ile entegre haşere yönetimini ve sürdürülebilir tarım adına belirli ürünlerde agroekolojik yaklaşımların teşvik edilmesiyle alternatif çözümleri arttırmayı hedeflediğini ifade etti.

Azerbaycan hükümeti, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden haşere ve pestisit yönetimi hakkında çeşitli uzmanların katılım gösterdiği toplantı ile projenin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için net bir yol haritası çizilecek.


Yazan - 4 Mayıs 2019. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x