Feryadınız niye? hamsinin kilosu 10,yumurtanın 5 lira


FERYADINIZ NİYE? HAMSİNİN KİLOSU 10,YUMURTANIN 5 LİRA

ERKAN KONURALP

Son günlerde herkes işini gücünü bırakmış,yıllarca maliyetlerin altında ürün satarak evlerini barklarını kaybetmiş yumurta sektörünün 3 kuruşluk kazancına göz dikmeyle meşgul.

Sektörün üretici konumundaki yetkilileri tüm açıklamaları yaptıkları halde, hala yumurta fiyatlarındaki fiyat artışı yazılı ve sözlü basının tüm dikkatlerinin üzerinde olduğu bir konu olmaya devam ediyor.

 

YUMURTA FİYATLARI NEDEN ARTTI

Tavuk yeminin ham maddesi olan tahıl fiyatlarında son dönemdeki spekülatif artışların, yumurta üreticisini olumsuz yönde etkilediği için üreticiler bankaların kıskacında bulunuyordu.Çünkü yumurta maliyetlerinin yüzde 70’i yem girdisidir üretimde.Bu olumsuzlukların uzun sürünce birçok üretici evlerini, kümeslerini ve banka birikimlerini kaybederek üretimlerini durdurdular.Bu üretimlerin durması ihracatın artış zamanına rastlayınca fiyatlar küçük küçük artmaya başladı.Irak,İran ve ortadoğu ülkelir ile birlekte Türki devletlere olan ihracat fiyatları birden yükseldi.

 

FİYATLAR YÜKSELDİ DE NE OLDU?

Market ve semt pazarlarından aldığımız normal bir yumurtanın ağırlığı 60-65 gram olarak kabul edilir.Bir violün içinde 30 yumurta olduğuna göre toplam ağılık 2 kilodur.Son fiyat olarak 30-35 kuruş kabul edersek bir viol yumurtanın 2 kilosu 10 liradır.Yani kilosu 5 liradır.

 

GELELİM DİĞER GIDA MADDELERİNE

Bilindiği gibi şu an bir balık mevsimi yani ürünün bol olduğu bir süre.Peki nedir balık fiyatları?Lüferin kilosu 60 lira.Sardalye 7,istavrit 10,palamut 15-25 ve kültür çüpranın kilosu 15 lira.

Kırmızı et kilosu 25-45 lira arasında.Kuzu pirzolanın kilosu 55 lira.

Sebzedeki fiyatlara gelince; (Büyük ucuzluk marketlerinde)Sivri biber 5 lira,domates 2 lira,asma yaprağı 5 lira,iç bakla 13 lira,bamya 9 lira,ayva 3 lira,çilek 9 lira

Şimdi hoşgörünüze sığınarak bir kilo yumurtanın (15 adet) 5 lira olmasına hala pahalı diyebiliyormuyuz?

 


Yazan - 22 Ekim 2011. Kategori GIDA, YUMURTA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x