Türk Veterinerlere AB Kapısı


Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Avrupa Veteriner Eğitimi Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından şartlı akreditasyona kabul edildi. EAEVE akreditasyonuna sahip üniversitelerden mezun veteriner hekimler AB ülkelerinde resmi olarak veteriner hekimlik yapabilecek.

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Temizer Ozan, akreditasyonla ilgili yaptığı açıklamada, elde edilen başarının gelecekte öğrencilere AB ülkelerinde mesleklerini icra edebilme şansı tanıyacağını söyledi. Prof. Dr. Sema Temizer Ozan, “Mezunlarımızın diplomalarının AB ülkelerinde “resmi olarak tanınması” mümkün olacaktır ve mesleklerini, oturma izni almak kaydıyla, AB ülkelerinde, icra edebileceklerdir. AB ülkelerinde yüksek lisans ve doktora programlarına kabulde yada Resmi Veteriner Hekim istihdamlarında EAEVE-akredite fakülte mezunlarına öncelik verilmekte hatta bazı durumlarda koşul olarak belirtilmektedir.” dedi.

Üniversitelerini elde ettiği şartlı akreditasyonun 2 yıl geçerliliği olduğunu dile getiren Ozan, “Bu süre içerisinde belirtilen yetersizliği düzeltilip tam akreditasyon için başvurulması gerekmektedir. Fakültemizin bu yetersizliği en kısa sürede düzelteceğine inancımız tamdır. Şartlı akreditasyon alan fakülteler, 2 yıl süre ile tam akredite fakültelerle aynı statüye sahiptirler. Fakültemiz, ülkemizde Ankara Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültelerinden sonra EAEVE akreditasyonuna sahip 3. fakülte olmuştur.” şeklinde konuştu.

Fakültelerinin EAEVE tarafından yetersiz bulunan kısımlarda düzeltmelere gittiklerini kaydeden Ozan, mevcut eksiklikleri ve yapılan çalışmaları ise şu sözlerle özetledi: “Dekanlığımız göreve geldiği 2008 yılı Kasım ayından itibaren bu yetersizlikleri düzeltmek amacıyla yoğun olarak çalışmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen pek çok işlemin yanında hayvan hastanesi alt yapı ve modern tanı ekipmanlarıyla ve hastane-yönetim araçlarıyla desteklenmiş ve geliştirilmiştir. Nitekim, 2. akreditasyon değerlendirmesi için 2010 yılında tekrar EAEVE’ye başvurulmuştur. 2-4 Kasım 2011 tarihleri arasında uzmanlar ekibi tekrar fakültemizi değerlendirmiş ve 7 yetersizlikten 6 tanesinin tam olarak düzeltildiğini tespit etmiştir. EAEVE’nin akreditasyon işlemlerinin karara bağlandığı birimi olan Avrupa Veteriner Hekimliği Eğitimi Komitesi (ECOVE), 29 Kasım 2011 tarihli toplantısında fakültemizin “şartlı” olarak akredite edilmesine karar vermiş ve bu karar fakültemize bildirilmiştir. Düzeltilmesini yeterli bulmadıkları tek yetersizlik, fakültemizdeki otopsi vaka sayısının düşük olmasıdır.”

DİĞER HABERLER
Kanatlı Dünyamızın Yükselen Değeri: Sazak Tavukçuluk

EAEVE Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından hazırlanan, Avrupa Birliğine üye/aday/yakın ilişkide bulunan ülkelerde Veteriner Fakültelerinin, Veteriner hekimliği eğitimin temel çerçevesini düzenleyen 2005/36/EC sayılı AB direktifine ve kendi oluşturduğu standartlara uygunluğunu, gönüllülük esasına dayalı olarak değerlendiren ve belgelendiren bir kuruluştur.Cihan


5 Aralık 2011. 14:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x