METEOROLİJİ’DEN TÜRKİYE İÇİN FIRTINA ALARMI


Türkiye genelinde yaşanan şiddetli lodos tüm yurtta hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle büyükşehirde hayat durma noktasına gelirken, şehirlerarası karayollarında trafikte büyük kaos yaşanıyor. Rüzgarın hızının saatte Elmadağ-Radar’da 150, Datça’da 137, Amasra’da 125, Polatlı’da 109, İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda 105 kilometreye ulaştığı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan tahmin ve uyarılar doğrultusunda bugün güneyli yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar, halen iç ve batı bölgelerde etkili olmaya devam ediyor. Bugün saat 16.00’ya kadar ölçülen gün içi maksimum rüzgar hızı değerleri; saatte Elmadağ-Radar 150, Datça 137, Amasra 125, Uşak/Eşme ve Isparta/ Şarkikaraağaç 124, Cihanbeyli 120, Gemlik 117, Haymana 112, Nallıhan ve Bala 111, Polatlı 109, Foça 108, İstanbul/Atatürk Hava Limanı ve Isparta/Eğirdir 105, Burdur, Kumkapı ve Afyon/Bayat 104, Çifteler 103, Afyon/Şuhut 101, Kocaeli 98, Bolvadin 93, Bolu/Seben 92, Elmadağ 90, Bilecik 89, Fethiye ve Keskin 88, Bodrum ve Manisa/Demirci 87, Bursa ve Sivrihisar 86, Samandıra 85, Ankara, Bolu ve Esenboğa 83, Güney 82, ve Zonguldak, Beypazarı ve Emirdağ 81, Kütahya/Emet 80, Sakarya/Karasu 78, Gebze 76, Kırıkkale, Gölcük ve Yatağan 75, Kızılcahamam 74, Konya ve Akçakoca’da 72 kilometreye ulaştı.

DİĞER HABERLER
Eskişehir Odunpazarı Kül Oldu

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ve Marmara’da güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde (70-90 zaman zaman hamleli olarak 100-120 km/s) esmesi bekleniyor. Fırtınanın gece saatlerinden itibaren etkisini azaltarak, yarın güney ve iç bölgelerde kuvvetli olarak (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL

Şiddetli lodos nedeniyle İstanbul’da boğaz köprüleri araç trafiğine kapandı. Kent genelinde 300 çatı uçması ve 100 ağaç devrilmesi ihbarı alan İstanbul İtfaiyesi, bunlardan 200’üne müdahale etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, kenti etkisi altına alan lodos nedeniyle itfaiyenin alarma geçtiği ve gelen ihbarlar doğrultusunda tüm ekiplerin saha çalışması yaptığı belirtildi. Açıklamada, kent genelinde 300 çatı uçması ve 100 ağaç devrilmesi ihbarı alan İstanbul İtfaiyesi’nin, bunlardan 200’üne müdahale ettiği vurgulandı.

ANKARA

Ankara’da şiddetli rüzgar nedeniyle toz bulutu oluşurken, bazı binaların çatıları uçtu, ağaçlar devrildi ve araçlarda hasar meydana geldi. Başkent, zaman zaman etkisini arttıran rüzgar nedeniyle toz bulutuyla kaplandı. Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü ve İbn-i Sina Hastanesi’nin de aralarında bulunduğu bazı binaların çatıları rüzgarın etkisiyle uçtu. Öte yandan, kentin farklı noktalarında da ağaçlar ve trafik levhaları devrildi. Atatürk Bulvarı Akay Kavşağı girişinde, trafik levhası rüzgarın etkisiyle yol üzerine devrildi. Nenehatun Caddesi’nde de park halindeki araç, üzerine ağaç devrilmesi sonucu hasar gördü. Büyükşehir belediyesi yetkilileri, yaklaşık 25 ihbar aldıklarını, belediye ekiplerinin rüzgar nedeniyle meydana gelen olaylara anında müdahale ettiğini bildirdi.Bu arada, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ankara’da etkili olan lodos nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmeleri konusunda uyarıda bulunuldu./Tarımtv

DİĞER HABERLER
Sapanca Gölü eski günlerine döndü

18 Nisan 2012. 18:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x