Fitch, Türkiye’nin notunu ve görünümünü değiştirmedi


61348

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin BBB- olan ‘yatırım yapılabilir’ notunu değiştirmezken, ‘durağan’ olan görünümü de korudu

 

İSTANBUL – Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ile ilgili değerlendirmesini paylaştı.

 

Fitch, Türkiye’nin BBB- olan ‘yatırım yapılabilir’ notunu değiştirmezken, ‘durağan’ olan görünümü  de korudu.

 

Ekonomideki dengelenme sürecinden güçlü sinyaller gelmeye devam ettiğini belirten Fitch, cari işlemler açığının ve kredi artışında ılımlı olduğunu kaydetti.

 

Bununla birlikte, artan jeopolitik risklerin ve Euro Bölgesi’nden zayıf ekonomik gelişmenin yeniden dengelenme sürecinin önündeki zorluklardan olduğu savunuldu.

 

Türkiye’nin küresel risk algısındaki değişikliklere karşı hassas olduğunu kaydeden Fitch, enflasyonun Merkez Bankası’nın beklentilerinin üzerinde seyretmeye devam ettiğini vurguladı.

 

Açıklamada ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ekonomi yönetiminin görevde kalmasının yapıcı olduğu belirtildi.

 

Piyasanın tepkisi ne olacak?

 

Fitch, notla ilgili kararını ABD piyasaları kapandıktan sonra açıkladı. Kredi notunda bir değişiklik beklenmezken, piyasada not görünümünün ‘durağan’dan ‘negatif’e çekilebileceği görüşü hakimdi.

 

Analistlere göre; Fitch kararı, ABD tarım dışı istihdam verisiyle 2.30’un üzerini gören Dolar/TL’de yukarı yönlü baskıyı zayıflatacak. Ancak, bayram sonrası piyasadaki olumlu etkinin sınırlı kalması bekleniyor.

 

Uluslararası işlemlerde Dolar/TL düşük işlem hacmiyle 2.2930 seviyelerinde yer alıyor.

 

 


Yazan - 4 Ekim 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x