Fransa’da çiftçiler yol kapatarak haklarını arıyorlar


timthumb
Fransa’nın dört bir yanından gelen çiftçiler, yeni vergileri protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemde, Paris’e giden tüm yolları araçlarıyla kapatarak seslerini duyurdular

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ı protesto eden çiftçilerin eyleminde bir kişi, araçlarla kurulan barikata otomobiliyle çarparak hayatını kaybetti. Paris’te pazartesi günü hareketli saatlerin yaşanmasına neden olan Liberation gazetesinin merkezi ile Fransız bankası Soicete General’e saldırıyla ilgili olaraksa Cezayir asıllı Abdülhakim Dekar tutuklandı.

 

Paris banliyölerinden Bois- Colombes’daki bir otoparkta yakalanan Dekar’ın yakalanmadan önce intihar etmek için çok sayıda ilaç aldığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Dekar, 1994’de 3’ü polis 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan, kamuoyunda Rey-Mauphin adıyla bilinen katliamın işbirlikçisi olmak suçundan 1998’de 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezayir ordusunda görev yapan Dekar, daha önce hakkındaki suçlamaları reddederek Cezayir gizli servisi adına çalıştığını iddia etmişti.

 

Fransa’da bütçe açıklarıyla başı dertte olan sosyalist hükümetin ağır vergi politikasına karşı çıkan çiftçiler, başkentte yol kapatma eylemi yaparak seslerini duyurdular.

 

Ülkenin dört bir yanından Paris’e gelecn çiftçilerin, traktörleri ve kamyonları ile başkentin çevre yollarında yapacakları eylem ile, trafiği felce uğrattılar. Fransız çiftçiler, görevinde başarısız buldukları Tarım Bakanı Stephane Le Foll’ün istifa etmesini istiyor.

DİĞER HABERLER
Buğdayda dev israf

 

Fransa’da hükümet, ağır vasıtalara getirmek istediği çevre vergisini, ulaşım sektöründe çalışanların yoğun protestosu üzerine ertelemek zorunda kalmıştı.

 

Ipsos kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, vergi mükelleflerinin yüzde 72’si vergilerin çok ağır olduğu inancında. Aynı araştırmaya göre, seçmenlerin yüzde 88’i, vergi gelirlerinin kamu yönetimi tarafından kötü kullanıldığı düşüncesinde.

 

Bütçe açıkları ile başı dertte olan sosyalist hükümet, son dönemde dolaylı ve dolaysız vergilerde önemli artışlara gitmişti.

 

Fransa’nın bütçe açıklarını, avro kriteri seviyesine düşürememesi uzun zamandır Paris ve AB Komisyonu arasında sorun yaratıyor. Avro kriteri, Gayri Safi Milli Hasılanın (GSMH), bütçe açığına oranının yüzde 3’ü geçmemesini öngörürken, Fransa bu oranı yüzde 4’den aşağı indiremiyor.

 

Ekonomik büyümenin sağlanamaması ve sosyal güvenlik sistemindeki “kara delikler”, Fransa’nın bütçe açığının artmasına yol açıyor.

 

 

Maskeli çiftçiler 200 bin yumurta kırmıştı

 

 

yumurta1
Fransa’da, yüzleri maskeli bir grup çiftçi, fiyatının düşüklüğünden yakındıkları 200 bin yumurta kırarak protesto gösterisinde bulunmuşlardı

 
Fransa’da, yumurta fiyatlarının düşüklüğünden yakınan çiftçiler, ilginç bir protesto gösterisiyle gündemde oldular. Yüzleri maskeli çiftçiler, yumurtaları, alışık olunduğu üzere protesto konusunun sorumluları olarak gördükleri politikacılara atmak yerine sokağa dökmüşlerdi, hem de yüz binlercesini.

DİĞER HABERLER
Ulusal Kümes Hayvanları 2016 Kongresi 3. Gün

 
Ay başında Fransa’nın Cotes d’Armor bölgesinde 100 bin yumurtayı bir süpermarket kamyonundan atan çiftçiler, bu ilk gösterilerinin ardından yine 100 bin yumurtayı daha, Carhaiz kasabasında bulunan vergi idaresinin önünde kırmışladı.

 
Yumurta fiyatlarının yükseltilmesi talebinde bulunan çiftçiler, eylemlerinin bir parçası olarak 100 bin yumurtanın daha yolda olduğu bilgisini verdi ve sorunlarının çözülmemesi halinde, ‘daha radikal’ eylemlere başvuracakları tehdidinde bulunmuşlardı.

 

 

 


26 Kasım 2013. 23:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Prof.Dr. Tülin AKSOY
Prof.Dr. Tülin AKSOY
8 yıl önce

Fransız çiftçisinin örgütlenerek gerçekleştirdiği en başarılı işlerden birisi, endüstri-dışı (contra-industrial) tavukçuluk sistemi olan Fransa’ya özgü Label Rouge (Kırmızı Etiket) tavuk eti üretimidir. LR sistemde üretim yapan yumurtacı işletmeler ve diğer çiftlik hayvanı üreticileri de vardır ancak en başarılı halka et tavukçuluğudur. Ülkede üretilen tavuk etinin % 16’sı LR sistemde (otlaklı kümes, küçük işletmeler, örgütlü üretim, geç yaşyta kesim, yüksek gıda kalitesi ve lezzet) üretilir, buna karşılık tavukçuluk yapan çiftçilerin % 40’nı LR üreticiler oluşturur. Perakende olarak satılan tavuk etinin 1/3’ü, perakende satılan bütün tavuklarıın 2/3’ü LR etiketlidir. Buyurun siz çok başarılı bir kırsal kalkınma aracı. Türkiye son 2 yıldır tavuk… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x