G20 toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı


 

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının ardından 15 maddelik sonuç bildirgesi açıklandı. Bildiride koruyucu politikaların reddedilmesi konusu yer almadı.

 

 

 

G20 Dönem Başkanlığı’nı kasım ayı sonuna kadar yürütecek olan Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Baden-Baden kentinde, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Temsilcilerinin katıldığı iki günlük toplantının ardından 15 maddelik bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

 

Ticaret açısından koruyucu politikaların reddedilmesinden bahsedilmeyen bildirgede, G20 ülkeleriyle ticaretin katkısını güçlendirmek ve rekabetçi devalüasyona karşı kararlılık benzeri konular yer alırken, para politikasının tek başına dengeli bir büyümeyi sağlayamadığı, küresel ekonomik iyileşmenin devam ettiği ancak toparlanma için aşağı yönlü risklerin sürdüğü aktarıldı.

 

Bildirgede ayrıca, serbest ticaretin geleceğine yönelik de atıfta bulunulmazken, “Ticaretin ekonomilerimize yaptığı katkıyı güçlendirmek için çalışıyoruz.” ifadesine yer verildi.

 

G20 sonuç bildirisinde koruyucu politikalardan kaçınılacağına dair ifadeler yer alması bekleniyordu. Ancak ABD’nin bu yöndeki bir maddeyi engellediği belirtiliyor.

 


DİĞER HABERLER
Prim borçlularına kredi imkanı
20 Mart 2017. 09:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x