Gazze krizi İsrail ekonomisini de vurdu


0,,17791707_401,00

İsrail ordusunun Gazze operasyonları İsrail ekonomisini de vurdu. Yaz ortasında başta turizm olmak üzere pekçok sektörde gerileme yaşanırken ekonomi dünyası hükümetten yardım talep ediyor.

 

İsrail’in askeri operasyonunun İsrail Savunma Bakanlığı’nın bütçesine şimdiye kadarki maliyeti bir milyar şekelin, yani yaklaşık 200 milyon euronun üzerinde.

 

Ekonomi gazetesi The Marker’dan Eitan Avriel ordunun bu meblağı hükümetten geri talep edeceğine dikkat çekiyor. Buna ülkenin güneyinde yaşayan vatandaşlar için ödenecek acil yardım programları da eklenecek. Örneğin çocuklarına bakmak zorunda oldukları için işe gidemeyen kişilere yapılacak destek ödemeleri. Füze saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi yakınlarındaki tüm yaz kampları kapatıldı. Zira füzelerin çarpmasından 15 saniye önce yapılan uyarılar kalabalık çocuk gruplarını sığınaklara götürmek için yeterli değil.

 

Ekonomi muhabiri Avriel, İsrail televizyonuna verdiği demeçte yaşananların ekonomiye etkilerini şöyle açıklıyor:

“Hükümet Gazze Şeridi’ne sınırı olan beldeleri desteklemek için halihazırda 400 milyon şekel ayırdı. En büyük kayıp ise elbette ki gayrısafi milli hasılada meydana geldi. Tüketim neredeyse yarı yarıya düştü. Güneyde ise tamamen yerle bir oldu. Aşdod, Aşkelon ve Siderot’ta satış rakamları yüzde 60 ila 70 oranında geriledi. Tel Aviv çevresinde ise bu oran yüzde 30. Turizmle ilgili olan her şey yüzde 50 azaldı. Şehiriçi ulaşımda yüzde 20 zarara uğradık ve daha bir çok alanda da.”

DİĞER HABERLER
Tüketiciler Deli Dumrul'dan şikayetçi

 

En büyük darbe turizme

 

Turizm Acenteleri Birliği’nden Yossi Fatael olayların yüksek sezona denk gelmesi nedeniyle en ağır şekilde etkilenenenin ise turizm sektörü olduğuna dikkat çekiyor:

“Yüksek sezon normalde bize yıllık kazancımızın yüzde 40’ını getirir. Ancak rezervasyonlar tamamen durdu ve birçok kişi tatilini iptal ediyor. Öyle ki 2006’daki İkinci Lübnan Savaşı’ndaki kadar zarar ettik. Bu nedenle çalışanlarımıza istihdam sağlamaya devam edebilmek ve sosyal planlar konusunda yardımcı olması için hükümete başvurup yardım istedik.”

Amaç bu sayede şu anda kriz nedeniyle ihtiyaç duyulmayan çalışanların işten çıkarılması yerine, eğitim programlarına gönderilmesi. Firma sahiplerinin bir diğer talebi de tüketiciyi koruma yasalarının gevşetilerek firmaların iptallerden doğan zararının bir miktar tazminine olanak sağlamak.

 

Alternatif havaalanı talebi

 

Turizm sektörünün başlıca talebi ise hükümetin alternatif bir havaalanını hizmete sunması. Yossi Fatael, Tel Aviv’deki Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’nın sürekli Hamas’ın takibinde olduğunu ve Hamas’ın buraya daha önce saldırdığını belirtiyor.

 

Bir tehlike anında uçaklar Ürdün’ün Amman ya da Kıbrıs’ın Larnaka kentlerindeki havaalanlarına yönlendiriliyor. Fatael bunun yerine yolcu uçakları için Eilat’ın 60 kilometre kuzeyindeki neredeyse hiç kullanılmayan Necej Havaalanı’nın devreye sokulması gerektiği görüşünde.

DİĞER HABERLER
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2015

 

© Deutsche Welle Türkçe

Bettina Marx/Tel Aviv


18 Temmuz 2014. 13:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x