Geliştirilen özel ayçiçeği gübresi yüksek verim sağladı


GubretaGM_OsmanBalta

 

Bölgeye özel ürün için GÜBRETAŞ Konya’da Tarla Günü etkinliği düzenledi

 

Sektörde sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çeken GÜBRETAŞ, “Bilinçli Üretici Kazanır” başlıklı eğitim, bilinçlendirme ve deneme ekimleri kapsamında organize ettiği bu yılki ilk Tarla Günü etkinliğini Konya’da gerçekleştirdi.

 

Tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmak hedefiyle bitkiye ve bölgeye özel gübreler üreten GÜBRETAŞ, İç Anadolu Bölgesi’ndeki ayçiçeği tarımı için geliştirdiği özel ürünü Altınekin’de test etti. Deneme ekimi sonuçları tarla günü etkinliğiyle bölgedeki üreticilerle paylaşıldı.

 

GÜBRETAŞ, son yıllardaki çalışmalarıyla ar-ge alanında da öncülüğünü devam ettiriyor. Tarımsal üretimde dengeli besleme ile verim ve kaliteyi artırmak amacıyla ar-ge çalışmalarını sürdüren GÜBRETAŞ, İç AnadoluBölgesi için geliştirdiği özel ayçiçeği gübresini Konya’nın Altınekin ilçesinde test etti. Toprak analiz sonuçlarına göre bölgeye özel geliştirilen gübrenin kullanıldığı 10 dekarlık arazide uygulanan deneme ekiminin sonuçları, düzenlenen Tarla Günü etkinliğinde bölge çiftçileri ile paylaşıldı.

 

Altınekin ilçesinin Kızboğan Yaylası Mevkii’nde 14 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen etkinliğe GÜBRETAŞ Genel Müdürü Osman Balta ve Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan’ın yanı sıra Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği Müdürü İsmail Ezgin ile bölgedeki ziraat mühendisleri ve üreticilerden oluşan yaklaşık 700 kişi katıldı.

DİĞER HABERLER
Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları Kapılarını Açtı

 

Etkinlikte konuşan Genel Müdür Osman Balta, GÜBRETAŞ’ın sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında bir yandan her yıl yüzlerce noktada iyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaya yönelik eğitim toplantıları gerçekleştirirken, diğer yandan şirketin Türkiye Toprak Verimliliği Haritası projesi sayesinde yüksek verimlilik sağlayan bölgeye ve bitkiye özel gübreler geliştirdiklerini söyledi. Sektörde en geniş ürün çeşitliliğine sahip GÜBRETAŞ’ın ülke tarımına değer katma çabasıyla büyüdüğünü belirtti.

ççççç

Tarımsal üretimde yüksek verim ve kaliteyi elde etmek için çiftçilere mutlaka toprak analizi yaptırmalarını tavsiye eden Osman Balta, İç Anadolu Bölgesi için geliştirilen yeni ürünün deneme ekiminde bunu uygulayarak güzel bir ortaya konulduğunu söyledi.

 

Konya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar ise Konya’nın Türkiye’nin hububat ambarı olarak bilindiğini ifade ederek, “Son yıllarda çiftçilerin yüksek gayret ve çalışmalarıyla, teknik ve teknolojik destek sağlayan üniversiteler, firmalar ve Tarım Bakanlığı’nın yoğun çabalarıyla ilimiz bir hububat ambarı olmaktan öte aynı zamanda bir protein ambarı ve yağ deposu olma özelliğine kavuştu. Türkiye’nin en fazla yağlık ayçiçeği üreten ili ve bölgesi Konya. Bunu başaran çok çalışkan, emektar çiftçilerimizi tebrik ediyorum.

 

Bunun yanında kamunun, özel sektörün ve çiftçinin birlikte hareket ettiği bir yapıyla bu yapı taçlanmakta. Hem bakanlık olarak bizler, hem firmalarımız, ayrıca çiftçilerimiz, daha fazla nasıl üretiriz, daha fazla yüksek verimi nasıl alırız ve bu ülkeyi nasıl kalkındırırız çabasının hesabı ve hedefi içindeler” dedi.

DİĞER HABERLER
İstanbul'da kar yağışı başladı

 

Pilot bölge olarak Konya’da yapılan deneme ekiminin sonuçları memnuniyet vericiEtkinlikte deneme ekiminin aşamaları ve sonuçları hakkında bilgiler veren GÜBRETAŞ Bölge Müdürü Hakan Leventoğlu, İç Anadolu bölgesinde ayçiçeği üretiminin son yıllarda hızla arttığını belirtti. Hakan Leventoğlu şunları söyledi: “Bölgedeki gelişmeyi değerlendiren şirketimiz, pilot bölge olarak seçtiği Konya’da özel geliştirdiği ürünü test etti. Uzman ziraat mühendislerimiz tarafından oluşturulan bitki besleme programında 13.18.15+2(MgO)+10 (SO3) deseninde formüle edilmiş taban gübresi kullanıldı. Yüksek verimle birlikte ayçiçeğinde kalite kriteri olan yağ oranında artışı hedefleyen bu gübre, bölgede bugüne kadar kullanılan alternatif ürünlerden farklı özellikler içeriyor. Genellikle klasik ürünler en fazla 3 bitki besin maddesi içerirken  GÜBRETAŞ’ın özel ürünü ayçiçeği bitkisinin ihtiyacı olan 5 farklı besin maddesini dengeli olarak bünyesinde içeriyor.”

 

Tarımda maksimum verim ve kalite için GÜBRETAŞ,bölgenin toprak yapısına göre özel gübreler geliştiriyor

 

Türkiye yağlı tohumlar ihtiyacını yurtiçi üretimden karşılayamadığı için her yıl yaklaşık 3 milyar TL’lik ithalat yapıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı cari açığın düşürülmesi çerçevesinde yurtiçinde yağlı tohum üretimini artırmak amacıyla yerli üreticiyi destekliyor. GÜBRETAŞ, bu bağlamda bitkiye özel gübreler geliştirerek verim ve kalitenin arttırılması hedefiyle çalışmalar yürütüyor.

DİĞER HABERLER
Canlı hayvan ithalatı bilmeceye dönüştü

 

Ar-ge çalışmalarıyla formüle edilen bitkiye ve bölgeye özel ürünler dengeli besleme ile verim artışı sağlıyor.

 

Bölgeden alınan toprak numuneleri analiz edilerek toprak yapısı belirleniyor. Toprak yapısının yanı sıra bitkinin ihtiyacı da dikkate alınarak özel gübre destek tespit ediliyor. Özel ürün kullanılarak oluşturulan dengeli bitki besleme programı tarla koşullarında deneniyor.

 

Gübre miktarını üreticilerin alışkanlıkları değil, bitkinin isteği ile toprağın yapısı belirliyor. Böylece kullanılan her birim bitki besin maddesinden maksimum fayda elde edilerek girdi maliyeti azaltıyor ve yetiştirilen bitkiden maksimum verim elde ediliyor.


15 Ağustos 2014. 20:41
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x