İlk Milli Yer Gözlem Uydumuz Göktürk-2 Yörüngeye Oturdu


İlk milli yer gözlem uydusu Göktürk-2 Çin’den fırlatıldı.

 

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk milli yer gözlem uydusu Göktürk-2, Çin’deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başladı.

 

Fırlatma işlemi Türkiye saati ile 18.12’de Çin’in Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden başladı.   Çin’deki üs ile Ankara ve Norveç’teki yer istasyonlarından canlı bağlantı yapıldı.   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Göktürk-2’nin fırlatılma sürecini Tübitak Uzay Merkezi’nden canlı olarak izledi.

 

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, Türkiye saatiyle 18.12.52’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı.   Savunma ve kalkınma alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verecek uydu, dünyadan 686 kilometre yükseklikte konumlanacak.

 

Fırlatmadan sonra ilk sinyal, Ankara’dan 21.25’te alınacak. İlk sinyalin ardından uydudan sıcaklık, akım, gerilim gibi sağlık bilgilerinin akışı başlayacak.   Ardından milli uçuş bilgisayarı Bilge açılarak, uydunun roketten ayrılması sırasında oluşan takla hareketi gönderilen komutlarla durdurulacak.   Uydu üç eksende kontrol edilerek, dünya üzerinde istenen noktalara bakması sağlanacak. Daha sonra güneş panelleri teker teker açılarak uydunun ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretilecek.

 

Göktürk-2 uydusu askeri istihbarat, tarımsal ürün analizleri, rekolte tahminleri, zirai mücadele, çevre kirliliği, doğal afet hasarlarının değerlendirilmesi gibi alanlarda kullanılacak.   98 dakikada bir dünyanın etrafında bir tur atacak olan uydu, Norveç ve Çin’den yönlendirilecek.   Uydudan ilk görüntülerin 25-30 Aralık tarihleri arasında indirilmesi planlanıyor.

 

Göktürk-2 uydusu yörüngesine ulaştı

 

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2’nin dünyadan 686 kilometre yükseklikteki yörüngesine ulaştığı bildirildi

 

 

Uydudan Sinyal Alınamıyor

 

ABD: Kuzey Kore’nin geçen hafta uzaya fırlattığı uydudan sinyal alınamıyor.

 

Amerikalı gökbilimci Jonathan McDowell, uydunun yörüngede olduğunu, ancak uydudan sinyal alınamadığını belirtti.

 

Uydunun tespit edilemeyecek kadar düşük seviyede sinyal gönderiyor olabileceğini belirten McDowell, ayrıca uydunun dalgalı ışık gönderdiğini, bunun da güneş ışınlarının uyduya farklı açılardan geldiğini, uydunun olması gereken doğru pozisyonda bulunmadığını gösterdiğini vurguladı.

 

Kuzey Kore’nin geçen hafta uydu taşıyan bir füzeyi uzaya fırlatması birçok ülkenin tepkisine yol açmıştı.   ABD ve Asya’daki müttefikleri fırlatma işleminin başarılı olduğu ve uydunun yörüngeye girdiği bilgisini almıştı.

 


Yazan - 18 Aralık 2012. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x