Güneydoğu’dan 187 ülkeye ihracat


fft99_mf2404199

 

 

 

 

 

GAİB Başkanı Çıkmaz, “İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer alıyor” dedi.

 

 

 

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bölge illerinden 187 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi.

 

 

 

 

Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ocak-kasım döneminde bölgeden 7 milyar 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

 

 

 

 

İhracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 oranında azaldığını aktaran Çıkmaz, “Aynı dönemde, diğer ihracatçı birlikleri adına da 591 milyon 196 bin dolarlık ihracat kayda alınmıştır. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi, yüzde 5,9’luk düşüşle 8 milyar 391 milyon 341 bin dolar oldu” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

Bölge olarak 187 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Çıkmaz, “İhracatta Ortadoğu ülkeleri yüzde 60 payla ilk sırada yer alıyor. Ortadoğu’yu ise Avrupa Birliği ve Afrika ülkeleri izliyor. Irak, Suriye, Suudi Arabistan, ABD, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Libya ve Belçika, bölge ihracatında ilk sıralarda yer alıyor” ifadelerini kullandı.


Yazan - 1 Aralık 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x