Gürer: “Tarım sektörünün bankalara olan borcu 590 milyar lirayı aştı”


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yaşanan sorunların çiftçileri ciddi oranda mağdur ettiğini belirtti.

Girdi maliyetlerindeki artış hem bitkisel hem de hayvansal üretimde önemli ölçüde bir darboğaza neden olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım,Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi  Ömer Fethi Gürer, “Yemden, mazota, tarımsal amaçlı kullanılan elektrikten,  yem, gübreye, işçilik maliyetlerindeki artıştan, üreticinin ürününü uygun fiyata satamaması gibi sorunlara değin onlarca sorunla boğuşan tarım sektörü temsilcileri, ya tarımdan uzaklaşmaya ya da bankalara borçlanmaya başladı. Bu sorunu göremeyen siyasi iktidar ise kendi çiftçisini, üreticisini desteklemek yerine ithalata dayalı tarım politikaları izledi. Bu durum, üreticiyi de tüketiciyi de mağdur etti” değerlendirmesinde bulundu.
Tarım sektörünün borçlarının 497,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 92,9 milyar liralık kısmı ise özel bankalardan kullandıkları kredilerden oluştuğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sektörün kamu bankalarına olan kredi borçlarının geçen yıl yüzde 88,1 özel bankalara olan borçlarının ise yüzde 44 oranında arttığına dikkat çekti.

Kobi’lerin bankalara borcu 3,3 Trilyon TL
KOBİ’lerin bankacılık sistemine olan kredi borçlarıyla ilgili verileri de paylaşan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOBİ’lerin bankalara olan borçlarının 2023 yılında 1,2 trilyon lira artarak 3,3 trilyon liraya yükseldiğini belirtti.
Vatandaşın bankalara borcu 2,8 Trilyon TL
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesinin ise 19-26 Ocak haftasında 46,1 milyar lira artarak 2 trilyon 797 milyar liraya yükseldiğine dikkat çekti.
Tüketicilerin bankalara olan borcu Ocak ayında 69 Milyar TL arttı
Yüksek kredi faizlerine rağmen vatandaşlar borçlanarak tüketmeye devam ettiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Söz konusu haftada tüketici kredilerinin bakiyesinde 13,2 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 33 milyar liralık artış oldu. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk dört haftasında 69 milyar lira arttı” ifadelerini kullandı.
Vatandaşın bankalara olan icralık borcu 86 Milyar TL
Bankaların tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise söz konusu haftada 635 milyon lira daha artarak 49,1 milyar olduğunu ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 3,8 milyar liralık artış gözlendi. Merkez Bankasının hazırladığı Finansal İstikrar Raporuna göre, varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 86 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Lale Zamanı

9 Şubat 2024. 16:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x