H. Gökhan Özdemir: 48. Büyük Kongrenin mesleğimiz için önemli bir kırılma noktasıdır.


 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir‘in Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği, 48. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmanın metnini yayınladı.

   

H. Gökhan Özdemir

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir

Sayın Divan Başkanım ve Divan Üyeleri,

Değerli konuklarımız, Büyük Kongre Delegeleri ve Basın Mensupları,

 

Tüm dünyada hayat şartları her geçen gün zorlaşmaktadır. Ülkemizde zorlaşan hayat şartlarına bir de mesleğimize yönelik zorluklar eklenmektedir.

 

Mesleki politikalarımızın ve olmazsa olmazlarımızın ne yazık ki doğru anlatılamadığı ve kabul görmediği süreçlerden geçmekteyiz.

 

Bu nedenle sözlerime 48. Büyük Kongrenin mesleğimiz için önemli bir kırılma noktası olduğunu hatırlatarak başlamak istiyorum.

 

Hepimiz biliyoruz ki mesleki anlamda çok farklı sektörle bir aradayız. Bu da biz meslek örgütü temsilcilerini belki de en çok yoran etkenlerden biri. Elbette hiçbirimizin mesleğimizin her alanında uzman olmasını kimse bekleyemez. Ancak gündemde yer alan mesleki konularda önce biz konuşamıyorsak ya da sesimizi duyuramıyorsak sorun var demektir.

 

Hepimiz biliyoruz ki ne kadar çabalasak, doğru işler yapsak da kamuoyunda belli gruplara bunları kabul ettirmemiz zor oluyor. Bu da çok yıpratıcı kabul. Ancak gerek  yetiştirici birlikleri, ithalatçılar gerekse hayvanseverler ya da gıda konusunda popülist kesimler bizden daha etkinse sorun var demektir.

 

Hepimiz biliyoruz ki mesleğimiz bir olsa da kişilik yapılarımız, aile özelliklerimiz, inançlarımız ve siyasi görüşlerimiz farklı. Elbette bu da çok normal. Ve çok önemli bir zenginlik. Ancak bizler mesleki konularda yapılması gerekenleri doğru olduğunu bildiğimiz halde bazı iradeler uygun bulmuyor diye yapmıyor, yapamıyor ve sessiz kalıyorsak yine sorun var demektir.

DİĞER HABERLER
Sudan'da Kiralanan Arazilerde Neler yapılacak?

 

Hepimiz biliyoruz ki hayvan haklarının temelinde hayvanların sağlıklı kılınması ve nüfuslarının doğru yönetimi yer almaktadır. Elbette yasal düzenlemeler Veteriner Hekimlerin keyfine göre olsun demiyoruz. Ancak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu biz Veteriner Hekimlerin başta Merkez Konseyi olmak üzere hiçbir mesleki örgütüne sorulmadan yapılıyorsa sorun var demektir. Çünkü bu Kanunun yıllardır olduğu gibi bundan sonra da eksikliklerinden kaynaklanan her sorununu yaşayacak olan bizim yerel yönetimlerde çalışan meslektaşlarımızdır. Meslektaşlarımızın yanında kanunun en büyük mağdurları da yine bizlerin hayatını adadığı hayvanlarımız olacaktır.

 

Dışarıdan bakıldığında siyasi güçlerin yönlendirmesi, kamuoyu baskılarının hâkimiyeti ile mesleki özlük haklarımız bile tartışılır konuma gelmiştir. Meslektaşlarımızın siyasetten uzak yaşamlar seçmeleri doğal olmakla birlikte, ne yazık ki siyasal yapılanmalarda söz sahibi olmayan meslek grupları yasal düzenlemelerde de haklarını alamamaktadır. Veteriner Hekimler hayvan sağlığının temelidir. Sağlıklı hayvan; gıda güvenliği, kendi kendine yetebilen ülke ve sağlıklı nesil yetiştirmek demektir. Tüm dünyada tek tıp tek sağlık yaklaşımına ilişkin düzenlemeler yapılırken, bizler ülkemizde Veteriner Hekimlerin sağlık çalışanı olduğunu kabul etmiyorsak, E- reçete sistemi ile basılı reçete yazma hakkımız elimizden alınıyorsa sorun var demektir.

 

Tarım ve Orman Bakanlığının, Ülkemiz için üretim odaklı politikalara yelken açarken Veteriner Hizmetlerine ilişkin sağlam ve güçlü bir teşkilat şekillendirmeyi düşünmemesi olanaksızdır. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Pakdemirli’nin yılların sorunlarını biriktirmiş ancak bir o kadar da atılıma ve yeniliğe açık, icraatları ciddi ses getirecek iki kurumu yönetmek gibi zor bir görevi üstlendiğini biliyoruz. Teknik konuları Bakanlık teknik personelleri kadar bilmesini beklemiyoruz. Ancak meslek odalarımızın görüş, tecrübe ve önerilerine de kulak vermesini bekliyor ve sorunların çözümüne katkı koymayı istiyoruz.   

DİĞER HABERLER
Çalışan gazeteciler Günü

 

Veteriner Hekimler olarak sahada çiftçiyle üreticiyle, mezbahada kasapla işletme sahibiyle, markette işverenle tüketiciyle, hastalandığında hasta sahibi ile, evrak gerektiğinde masa başında ithalatçısı ihracatçısıyla bir arada olan, gece gündüz dağ bayır, kar kış, yağmur güneş demeden hizmet veren biz Veteriner Hekimleriz…

 

Bizim kalitemiz, bizim yaşam şartlarımız, bizim eğitimimiz, bizim refah düzeyimiz, bizim kamuoyundaki yerimiz ülkemizin gelecekte yaşanacak gıda savaşlarındaki başarısının göstergesidir.

 

Yerli, milli ve güçlü üreten Türkiye için bu gerçekler unutulmadan çizilecek yol haritaları önem arz etmektedir. Ülkemizde ana başlıkları ile değindiğim dikkat çekilmesi gereken konuları bu şekilde özetleyebilirim.

 

Bugün burada olma sebebimiz olan 48. Büyük Kongre her zamankinden daha önemlidir. Çünkü artık yine yanlış yapılanmalarla yine yanlış bürokratik düzenlemelerle ve yine yanlış Bürokratlarla kaybedilecek zamanımız kalmamıştır.

 

Yarın oy kullanırken siz Sayın Delegelerden ricam; ülkemizi zora düşüren hep eleştirdiğimiz konuları unutmadan, bugün burada yapılacak konuşmaların yanı sıra yılların beklentileri ve geleceğe dair umut ve beklentileriniz doğrultusunda karar vermenizdir.

 

Adaylara başarılar dilerken; bundan sonra Merkez Konseyinin tüm kurullarında görev alacak meslektaşlarımdan beklentilerimi kısaca dile getirmekte de fayda görüyorum.

 

Öncelikle Özlük hakları konusundaki beklentilerin mesleğimizin saygınlığı açısından önemi de dikkate alınarak mutlaka takipçisi olunup müspet bir sonuç alınması mutlaka sağlanmalıdır.

DİĞER HABERLER
EİB’nin 6 aylık ihracatı 9 milyar 276 milyon dolar oldu

 

Yönetimlerde yer alacak kişilerin yalnızca isim olarak değil mesleği için adanmışlığını ispatlamış ve enerjisini mesleğine harcayacak tam anlamı ile gönüllü kişilerden oluşması gerektiği unutulmamalıdır. Göreve geldikten sonra ekibini yarı yolda bırakacak, görevden ayrılırken Başkanının yüzünü önüne eğdirecek isimler listelere hiç girmemelidir. Kaybedilen zaman değil mesleğimizin geleceğidir.

 

Tüm Oda Başkanı meslektaşlarımdan da ricam Konsey çatısı altında görüş birliğine varılmış tüm kararların mazeretsiz ve harfiyen uygulanması.  Elbette hepimiz farklı bölgelerde farklı özelliklerde farklı öncelikler ve sorunlarla uğraşıyoruz. Ancak ihtiyacımız mazeret üretecek Başkanlar değildir. Hele de yasa ile desteklenmiş, görüş birliğine varılmış kararların uygulanmamasının mazereti ve affı olamaz. Yapılan her iyi iş er ya da geç takdir edilip hak yerini bulduğu gibi yapılan her yanlış da er ya da geç bile isteye yanlışa ortak olanların ayaklarına dolanmaktadır. Bunun da altını çizmek istiyorum.

 

Yarın hepimizin oyları ile yönetime gelecek olan mesleğimizin en üst düzey kuruluşunda yönetici olacak arkadaşlar; sizlerden beklentimiz kim olduğunuzu, hangi kurumlarda görev aldığınızı, hangi kurumlarla iş ilişkileriniz olduğunu, kimleri ne zamandan beri tanıdığınızı unutmanız.

 

Bilmeniz ve unutmamanız gereken tek şey Veteriner Hekim olarak saygın bir mesleğin temsili ile görevlendirilmiş olmanızdır.

 

Bizler Oda Başkanları olarak sizin yönetsel yeteneğiniz ve sağduyunuz, birlikteliğimizi güçlendirecek faaliyetleriniz, kamuoyunda yer alacak görüntümüz olma beceriniz doğrultusunda bundan önce de olduğu gibi bundan sonra da yanınızda olacağız.

 

 Hepinize mesleki saygılarımı sunuyorum.

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı


25 Kasım 2018. 03:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x