Hasan Pulur’u kaybettik.


15233
Hasan Pulur’u kaybettik.

Özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde 3 aydır tedavi gören Pulur, bugün 12.30 sıralarında organ yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Hasan Pulur, salı günü Levent Cami’nde düzenlenecek cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı’nda aile kabristanına defnedilecek.

GÜNDEMİ TAKİP EDİYORDU

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, NTV canlı yayında usta gazeteciyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Mayıs ayından beri rahatsızlıkları vardı. Zaman zaman hastaneye yatıyordu. Son 2, 3 aydır sağlık durumu kötüleşmişti. Bir süredir yoğun bakımdaydı.

Bugün kaybettik. Büyük üzüntü içerisindeyiz. Türk basınının çınar isimleri bir bir gidiyor.

Hastaneye, sık sık ziyarete gidiyorduk.

Her zaman gündemle ilgiliydi. Haberleri soruyordu. Ve yine yorumlar yapıyordu.

7 Haziran seçimleri ve öncesi siyaseti yakından takip ediyordu. Yazamadığı için de çok üzülüyordu.

“MEKANIN CENNET OLSUN”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Basınının usta kalemi Hasan Pulur’un vefatına ilişkin bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yayınladığı mesajında, “Basın emekçisi bir çınarın daha aramızdan ayrılmasının hüznünü yaşıyorum. Mekanın cennet olsun Hasan Pulur. Tüm Türkiye’nin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

TÜRK BASINININ ÇINARI…

1932 doğumlu Hasan Pulur, ilköğrenimini İstanbul’da yaptı. Ortaokul yıllarında öğrenimine ara vererek yaklaşık üç yıl, bazı işlerde çıraklık yaptıktan sonra, tekrar öğrenime döndü. Ortaokul bitirme sınavlarına dışarıdan girdi, kazandı. Kabataş Lisesi’nde yatılı okudu. Liseden sonra sırasıyla 1954’te Son Saat, 1955’te Yeni İstanbul, Vatan, Havadis, 1957’de Akşam, 1958- 1979 yılları arasında Milliyet, 1979- 1986 yılları arasında Hürriyet, 1986-1988 arasında Güneş ve 1988’den itibaren yeniden Milliyet gazetelerinde çeşitli kademelerde çalıştı.
Yazıları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yarışmalarında başarı ödülleri kazandı. Meral Pulur’la evlendi Korkut ve Bülent adında iki oğulları oldu. 13 Şubat 2007’de 50 yıllık hayat arkadaşı Meral Pulur’u kaybetti. Oğullarından Korkut Pulur 17 Ağustos 2010 tarihinde kanser hastalığı nedeni ile 53 yaşında vefat etti.1961 yılında, Milliyet Gazetesi’nde Olaylar ve İnsanlar adlı köşesinde okurlarının ilgisini çeken yazılar yazan Pulur, aynı köşeyi 1979-86 yılları arasında Hürriyet Gazetesi, 1986-88 yıllarında Güneş Gazetesi’nde sürdürdü.

1988’DEN İTİBAREN…

1988’den 2015’e dek ise Milliyet gazetesinde yazdı.Bu yazıları daha sonra kitap haline de getirildi. Pulur yaşam öyküsünü Sefa Kaplan’ın hazırladığı 2006’da yayımlanan nehir söyleşi kitabı ‘Olaylar ve İnsanlar’ın Peşinde bir Ömür’de anlattı.Son yazısı ‘Gidişat’ başlığıyla 28 Mayıs 2015’te yayımlandı.


Yazan - 29 Kasım 2015. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x