Hava Destekli Kümesler Mudurnu’da Boy Gösterecek


ss9xt

 

Aydın ÖZPELİT

Çiftlik Dergisi Bolu Bürosu

 

 

Tavukçuluğun Üretim merkezi haline gelen Mudurnu ilçesi ve genelinde 1970 li yıllarda Çamur , Kerpiç ile başlayan serüven, 1980 li yıllardan 2000 li yıllara kadar Tuğla ve benzeri ürünler ile , 2000 li yıllardan 2013 yılına kadar da Çelik yapı ve benzeri şekilde ilerlemekteydi.

 

Mudurnu ilçesi ve Köylerinde her geçen gün Tavuk Besi Çiftlikleri hızla yaygınlaşırken şimdide HAVA DESTEKLİ KÜMES sistemi adını duyurdu.

 

 

21 BİN KAPASİTELİ BİR TESİS 150 BİN TL YE KURULUYOR

 

 

Yetkililerden edinilen bilgiye göre 21 bin Broiler civcivin yetişmesi için gerekli alanın kurulması yaklaşık 10-15 gün içinde gerçekleştirilirken bununda maliyetinin vatandaşa yaklaşık olarak 150 bin Tl ye mal olduğu belirtildi.

 

 

MUDURNU DA KURULACAK HAVA DESTEKLİ KÜMESLER ÖRNEK OLACAK
Mudurnu’da kurulacak Hava destekli Kümesler Türkiye de bir ilk olup , ÖRNEK olacak. Daha önce çeşitli amaçlar için kurulan Hava Destekli taşınabilir alanlarda bu güne kadar hiç Tavuk Çiftliği olarak denenmediği ifade ediliyor.

 

 
BU SİSTEM İLE HAVUZ, SERA VE DEPO KURMANIZ ÇOK BASİT VE PORTATİF

 

ssb9g
Bu sistem ile Havuz,Sera ve benzeri yerlerin kurulumu çok basit olarak görülürken, DEPO olarak kullanmak isteyenlerde pratik olarak depo kurabilirler.

 

 

Hava destekli çadırlar, herhangi bir çelik iskelet sistemi olmaksızın özel tasarım ve formlarıyla sadece hava desteği ile ayakta duran türde çadırlardır.

 
Hava destekli yapıların temel çalışma prensibi, membranın içine hava üfleyen vantilatörlerin yarattığı basınç farkına dayanmaktadır. Bu basınç standart bir araç tekerleğinde bulunan hava basıncının yaklaşık %1’i kadardır. Yapı faaliyetinin devamlılığı için herhangi bir elektrik kesintisi durumunda devreye girecek jenaratörle çalışan yedek bir hava vantilatörü gerekmektedir.

 
Membran kumaş, genellikle zeminde oluşturulan beton bir kiriş üzerine sabitlenerek şişirilir, beton kiriş yapıyı yerinde tutan bir ağırlık görevi görür, şişirme işlemi sona erdiğinde yapının ankrajı da tamamlanmış olur. İçerideki hava basıncının muhafaza edilmesi için yapıya giriş çıkışlar özel tasarlanmış döner kapılardan sağlanır.
Hava destekli yapılar, çabuk kurulum ve sökümün yanı sıra yapı içinde hareket özgürlüğünü engelleyecek bir kolon- kiriş sisteminin bulunmaması, ferah ve geniş iç mekan sağlaması, minimum depolama alanına duyduğu ihtiyaç avantajlarıyla müşterilerimizin tercih ettiği başlıca ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Özellikle açık alanda yapılan yüzme, tenis, futbol, basketbol vb. aktivitelerin kış aylarında kesintiye uğramadan devam edebilmesi için ideal bir çözümdür. Yapıyı kaplayan yarı ışık geçirgen membran, gün ışığından maksimum faydayı sağlayarak güneşin zararlı UV ışınlarını da bloke eden doğal bir filtre görevi görmektedir. Böylece spor yapan kişilere daha pozitif, sağlıklı bir ortam yaratılmış olur. Ayrıca hava destekli yapılarımızda herhangi bir metal iskelet bulunmadığından sesin yankılanması da engellenmektedir. Yapı içindeki hava aynı zamanda dış ortama karşı bir hava perdesi gibi çalışarak yapının yalıtımına da yardımcıdır. Yazın gelmesiyle beraber çadır kolayca sökülüp, fazla yer kaplamadan depolanabilir.

 
HAVA DESTEKLİ PORTATİF TAŞINABİLİR BİNALARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
1- Prefabrike olarak sökülüp depolanarak mevcut alanın açık olarak kullanılabilme imkanı,

2- Gündüz hiç bir aydınlatmaya ihtiyaç duymadan gün ışığı ile aydınlanabilme imkanı,

3- Gece aydınlatmasının malzeme yüzeyinin yüksek yansıtma özelliği sayesinde kusursuz ve homojen yapılabilmesi,

4- Kaza ve yaralanmaları ortadan kaldıran strüktürel yapı,

5- Depremden etkilenmeme,(esnek)

6- Rüzgardan ve kardan etkilenmeme, elektronik kontrollü sensörler ile yapının sertliği ve basıncı artarak standart 140 km/hveya bölgesel ihtiyaçlara göre rüzgara ve kara dayanıklı hale getirilir,

7- Yanmazlık standardı DIN 4102 B1 Alev yürümez malzeme (sadece alevin değdiği yer açılır) , içeride hava basıncı olduğu için yangın kaynağının dumanı dışarı atılır, salon iç basıncı insan bünyesinin fark edemeyeceği kadar düşüktür(200-300 Paskal),

8- Çift cidar membranlı, ihtiyaçlara göre 30-70 cm. kalınlığında aktif hava tamponlu yüksek yalıtımlı yapı,

9- Kapladığı alana ve iç hacminin büyüklüğünekarşın çok kısa süre içinde istenilen ısınma, soğuma ve nem değerlerine ulaşabilme,

10- İstendiğinde bütün üniteleri ile başka bir noktaya taşınıp kurulabilme,

11- Çok amaçlı kullanıma göre esnek ve farklı şekillerde yapılandırılabilme,

12- Aşındırıcı dış etkenlerden ve havuz kimyasallarından vb. etkilenmeyen yapı,

13- Antistatik, ve antibakteriel , kir işlemeyen bakım gerektirmeyen yapı,

14- Akustik kontrol sağlayan, benzersiz görsel etki yapan yüzey formu,

15- Spor ve sosyal aktiviteler için gerekli yüksek havalandırma sirkülasyonu,

16- Herhangi başka sıradan bir mimari formdan çok daha fazla ilgi çeken modern yapısal form, görsel grafik tasarım ve renk imkanı,

17- Yapının fonksiyonlarını GPS uydu bağlantılı olarak internet üzerinden istenilen noktadan (PLC sistem) kontrol edebilme opsiyonu,

18- Yukarıdaki imkanların en fazla yarısını sunabilen başka bir yapı formuna göre en az 5 kat ucuz yapı,

19- Konvansiyonel inşaat malzemeleri kullanılarak ayni ebatta yapılabilecek bir binaya göre yaklaşık 5’de 1’i süresinde hayata geçme hızı, ve daha birçok kullanırken ve yıllar (20-30 sene) içinde fark edilecek avantajları bulunmaktadır.

 


Yazan - 17 Eylül 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x