Havalar soğudu, balık yarı fiyatına düştü


İzmir Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı balık avı sezonunun 1 Eylül’de açıldığını hatırlatarak, bu av sezonunun geçen yıla göre Marmara ve Karadeniz’de bereketli, Ege’de ise bu bölgelere göre daha sönük geçtiğini belirtti. Genel olarak sezonun bereketli geçtiğini ve sezon açılışındaki fiyatların, havanın soğumasıyla birlikte düştüğünü dile getiren Yapıcı, “Sezon başına göre balık fiyatları, yarı yarıya azaldı. Yağmurlardan sonra fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” dedi.

Havaların serinlemesi ve yağışla birlikte yaşanan bollukla, balık fiyatlarının sezon başına göre yar ı yarıya düştüğü bildirildi.

İzmir Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı balık avı sezonunun 1 Eylül’de açıldığını hatırlatarak, bu av sezonunun geçen yıla göre Marmara ve Karadeniz’de bereketli, Ege’de ise bu bölgelere göre daha sönük geçtiğini belirtti.

Genel olarak sezonun bereketli geçtiğini ve sezon açılışındaki fiyatların, havanın soğumasıyla birlikte düştüğünü dile getiren Yapıcı, “Sezon başına göre balık fiyatları, yarı yarıya azaldı. Yağmurlardan sonra fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” dedi.

Balıkların belli bir uzunluğa gelmeden avlanmamasına yönelik kampanya ve yavru balık alınmaması çağrılarına ilişkin olarak Yapıcı, “Bu konudaki duyarlılık arttı. Artık balıkçılar, yavru balık avlamamaya dikkat ediyor. Balığın bollaşmasında, avlanmada gösterilen dikkatteki artış da etkili oldu” diye konuştu.
Yapıcı’nın verdiği bilgiye göre, bazı balık türlerinin hal çıkış fiyatı şöyle:

Sezon başı     Şu anki
Türü fiyatı (TL) fiyatı (TL)
—- ———– ———–
Sardalya (kasa) 50-60         20-25
Hamsi (kasa) 80-90             30-35
Palamut (kasa) 140-150     70-80
Deniz çipurası (kilo) 60-70 35-40
Kefal (kilo)               15-17      7-8


Yazan - 11 Ekim 2011. Kategori GIDA, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x