Hayvan ithalatında tehlike büyüyor mu?


Bulgaristan-Türkiye sınırına 142 kilometrelik tel örgü çekileceği açıklaması dikkatlerin yeniden hayvancılığa çevrilmesine neden oldu.

Bulgaristan-Türkiye sınırına 142 kilometrelik tel örgü çekileceği açıklaması dikkatleri yeniden hayvancılığa çevrildi. Şap hastalığının görüldüğü Bulgaristan’ın yanı sıra Gümrük Müsteşarlığı Tarım Bakanlığı’nın önlemlerinin yetersizliğe dikkat çekti.
 
Bulgaristan Tarım Bakanı Miroslav Naydenov’un Bulgaristan-Türkiye sınırına 142 kilometrelik tel örgü çekeceğini açıklaması üzerine gözler şap hastalığının yoğun olarak görüldüğü Bulgaristan ve hayvan ithalatına çevrildi. 
 
Türkiye aylardır aralarında Bulgaristan’ın da bulunduğu çok sayıda ülkeden canlı ve kesilmiş hayvan ithalatı yapıyor. Tarım Bakanlığı verilerine sadece Hamzabeyli Gümrük Kapısından 11 Ocak’a kadar 221.452 büyükbaş 117.115 300 bin ise küçükbaş hayvan ithalatı yapıldı.
 
TRAKYA BÖLGESİNDE YERLİ HAYVAN HAREKETİ YASAKLANDI
 
Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Müdürlüğü’nün Trakya Bölgesi Hayvan Hareketleri konu 12 Ocak tarih ve 1191 sayılı yazısında “Bulgaristan sınırımıza 2 km mesafede olan Burgas Bölgesi’nde avcılar tarafından vurulan 3 adet domuzda Şap Hastalığı tespit edilmiş olması Şap hastalığı riskine karlı önlem almayı gerektirmiştir” deniliyor.
 
Şap hastalığı nedeniyle 11 Ocak 1 Şubata tarihleri arasında bütün hayvan pazar ve borsalarının kapatılması ve denetimlerin artırılması istenen genelgede ilginç bir ayrıntı dikkatlerden kaçmıyor.
 
ŞAP’A RAĞMEN İTHALAT DEVAM EDİYOR
 
Genelgeye göre yurtdışından ithal olarak getirilen transit olarak işletmelere giden ve kesim amacıyla mezbahaya yapılan sevkler hariç diğer tüm hayvanlar konusunda duyarlı olunması isteniyor. Ancak Şap Hastalığı tespit edilen Bulgaristan’dan getirilen hayvanlar için bir sınırlama getirilmezken her biri elliden fazla büyükbaş hayvan taşıyan yüzde dolayında tır Hamzabeyli gümrük kapısından giriş yapmaya devam ediyor. Yine geçtiğimiz günlerde deli dana hatalığı olarak bilinen BSE testi kaldırmıştı.
 
GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI: “KONTROL GEREKTİĞİ ŞEKİLDE YAPILMIYOR”
 
Hayvan ithalatında yeterli denetim yapılmadığı uyarısında bulunan Gümrük Müsteşarlığı’nın Tarım Bakanlığı’na uyardığı ortaya çıktı. Timeturk’un ele geçirdiği Gümrük Müsteşarlığı’nın Tarım Bakanlığı’na yazdığı resmi yazı şok ithamlar yer alıyor. Gümrük Muhafaza Başmüdür Vekili Gürkan Örgel imzalı yazıda; “Teşkilatımız Gar Gümrük Müdürlüğü’nden alınan yazıda; Müdürlüklerinde canlı hayvan ithalatının yapıldığı ve yoğun bir şekilde devam ettiği,, fakat gümrük işlemlerinin tam veya kısmı muayenenin fizîken yapılabilmesi için hayvanlar araçtan indirilmesi gerektiği, ancak Müdürlükleri dışında veya bu eşyanın sağlık açısından kontrollerinin yapıldığı Edirne Tahaffuzhane ve Gümrük veteriner Müdürlüğü’nde hayvanları indirecek uygun yer bulunmaması nedeniyle kontrollerin gerektiği şekilde ve süratli yapılmadığı ve bu konuda sıkıntılar yaşandığı görülmektedir”
 
ÖNLEMLER YETERSİZ”
 
Örgel yazısının devamında “Canlı hayvan ithalatının bir süre daha devam edeceği göz önüne alınarak, gümrük ve veterinerlik hizmetlerinin mevzuata uygun bir şekilde ve işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için canlı hayvanların araçlardan indirilerek muayene işlemlerinin yapılabileceği, korunaklı ve uygun bir yer tahsisi gerekmektedir” diyor.  TIMETURK

DİĞER HABERLER
Yumurta üretimi 1,4 milyar

23 Ocak 2011. 08:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x