Hayvanlar da Artık Diyalize Giriyor


999661-700x373

 

 

Ankara’da özel bir hayvan hastanesinde kurulan hemodiyaliz servisi böbrek yetmezliği çeken kedi ve köpeklere umut oldu. Hemodiyaliz servisiyle ilgili bilgi veren Veteriner Hekim Opr. Dr. Ateş Barut, “Hemodiyaliz özellikle böbrek yetmezliği hastalarında kanda biriken üremik toksinler vücuttan atılması için aslında tek yol. Bizde Türkiye’de ilk defa hastanemizde rutin olarak hemodiyaliz servisi kurduk ve hastalarımıza hemodiyaliz uygulamaları yapıyoruz” diye konuştu.

 

“KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTALARINDA İSE HASTAYI HAYATTA TUTMANIN AÇIKÇASI TEK YOLU HEMODİYALİZ UYGULAMASI”

 

“Yaklaşık 1 aydır hemodiyaliz uygulaması yapıyoruz hastalarımıza” ifadesini kullanan Barut, şunları kaydetti:
“Böbrek yetmezliği tek başına bir hastalık değil. Böbreği etkileyen birçok durumun bir sonucu. Böbrek yetmezliği olan hastalarda kanda birçok üremik toksin birikiyor. Bunlar hastanın yaşam kalitesini git gide düşürüp hastayı ölüme yaklaştırıyor. Bunların vücuttan atılması için hemodiyaliz uygulaması gerekli. Özellikle akut böbrek yetmezliği dediğimiz durumlarda bu böbreğe iyileşmesi için çok ciddi bir zaman kazandırıyor. Kronik böbrek yetmezliği hastalarında ise hastayı hayatta tutmanın açıkçası tek yolu hemodiyaliz uygulaması. Veteriner tıpta bir hastayı sadece hemodiyaliz uygulayarak çok uzun süreler hayatta tutmak çok mantıklı değil, çok doğru da değil. Biz genellikle akut böbrek yetmezliği hastalarında hastalarımıza hemodiyaliz uygulamalarıyla böbrek hastalarımıza zaman kazandırıp böbreğin iyileşmesi için zaman kazandırmaya çalışıyoruz.”

 

ÇEŞİTLİ İLLERDEN HASTA KEDİ VE KÖPEKLER HEMODİYALİZ İÇİN GETİRİLİYOR

 

İstanbul’dan hemodiyaliz tedavisi için getirilen Şimal isimli köpeğin yakın zamanda rahim iltihabı operasyonu geçirdiğini anlatan Veteriner Hekim Opr. Dr. Barut, “Hastada böbrek yetmezliği şekillenmiş. Biz şimdi biliyoruz ki bu hastaya eğer biraz zaman kazandırabilirsek böbreklerini toparlayacağını düşünüyoruz o yüzden hemodiyaliz uyguluyoruz. Sadece böbrek yetmezliklerinde değil hemodiyaliz endikasyonu özellikle bazı zehirlenmelerde zehrin vücuttan atılması için hemodiyaliz uygulamaları gerekli. Ayrıca kalp yetmezliklerinde bazen hekim hatasıyla aşırı serum yüklemesi yapılan hastalarda sıvı dengesizliğinin ve elektronik dengesizliğinin onarılması için giderilmesi içinde hemodiyaliz uygulamaları aslında tek yol” ifadelerini kullandı.Şuanda aktif hemodiyalize devam eden 3 hastaları olduğunu bildiren Barut, “Bunların tedavilerine devam ediyoruz şuanda. İstanbul’dan gelen misafirimiz gibi burada kalan hastalarımızda var. Düzenli olarak hastanemize aileleri tarafından diyaliz uygulaması için getirilip aynı insanlardaki gibi diyaliz uygulaması için getirilip sonra tekrar eve dönen hastalarımızda var” dedi.

DÜNYADANHABERLER


Yazan - 19 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x