“Hazine’nin Kasasına 50 Milyar Lira Girecek”


TESK Genel Başkanı Palandöken, yeniden yapılandırmayla hazinenin kasasına en az 50 milyar lira gireceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, devletin alacaklarına yönelik yapacağı sınırları genişletilmiş bir yeniden yapılandırmayla hazinenin kasasına en az 50 milyar lira gireceğini tahmin ettiklerini belirterek, aynı zamanda böyle bir yapılandırmada esnafın güncel primini ve yapılandırılmış borcunu aynı anda ödeyeceğine açıkladı.

Palandöken konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Hükümet tarafından yapılacak sınırları genişletilmiş bir borç yapılandırmasının esnaf kadar devletin de işine yarayacağını kaydetti.

Böyle bir yapılandırmada, esnafın güncel primini ve yapılandırılmış borcunu aynı anda ödeyeceğine dikkati çeken Palandöken, yapılacağı söylenen 36 aylık vadenin esnetilerek daha uzun tutulmasının aksamalara karşı faydalı olacağını savundu.

TESK Genel Başkanı Palandöken, esnafın SGK prim ve vergi borçlarının yanında elektrik, su, doğalgaz, emlak, stopaj, tabela, trafik cezaları gibi 27 kalem birikmiş cezalardan doğan borcunu sıfırlamak istediğini bildirdi.

Sınırları genişletilmiş muhtemel bir borç yapılandırması sonucunda, hazinenin kasasına en az 50 milyar lira gireceğini tahmin ettiklerini açıklayan Palandöken, söz konusu tutarın bütçe açığını kapatacak ve yeni yatırımlar için de önemli bir kaynak olacağını, işsizliği önleyecek özel formülün bu olduğunu kaydetti.

DİĞER HABERLER
Çin Tl'yle doğrudan işleme geçiyor

Palandöken vergi ve prim borçlarında 4–5 yılda bir yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeninin borçlara uygulanan yüksek gecikme zammı oranının olduğunun altını çizerken, yeniden yapılandırmaya ihtiyaç doğmaması için faizlerin enflasyon oranında düşürülmesini önerdi.

Esnafın krediye ulaşmadaki en büyük iki engelinin devlete olan borçları ve bankaların sicil kayıtları olduğuna da dikkati çeken Palandöken, kriz dönemlerinde bankaların kara listesine bir kez giren esnafın yeniden borç yapılandırmasından yararlansa bile kredi almasının kolay olmadığını dile getirdi.

Palandöken, yeniden yapılandırmanın başlayacağı tarihten itibaren sicil affının kesin bir şekilde çıkarılıp, uygulanmasını, aksi durumda esnafın krediye ulaşmasının önündeki engellerin kalkmış olmayacağını vurguladı.


18 Ekim 2010. 18:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x