Her Çatı, Kendi Elektriğini Üretecek


Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri üreticilerinin SLOGANI böyle:

Enerji fiyatlarındaki artışla birlikte son yıllarda gündeme gelen enerji tasarrufu konusu yalıtım sektörünü de yeni arayışlara yöneltiyor. Büyük işletmelerin ve prestijli konut projelerinin tercihi haline gelen elektrik üreten çatılar, 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı’nda görücüye çıktı.

Kriz nedeniyle 2009 yılında farklı ürün tiplerine göre yüzde 14 ile 20 arasında pazar kaybeden çatı sektörünün fuarda yapılan yeni iş bağlantıları sayesinde yeniden atağa geçmesi bekleniyor. Türkiye genelinde 2 milyar dolar büyüklüğe sahip çatı sektörün 2011’de yüzde 15 büyüme göstermesi hedefleniyor. Dış cephe sistemleri üzerine kapılarını ziyaretçilere 25 Kasım’da açan 6’ıncı “Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı”, 28 Kasım’a kadar ziyaret ettiler.

-100’ÜN ÜZERİNDE FİRMA KATILDI-

Dünyada konusunda tek ihtisas fuarı olma özelliği taşıyan fuar, CNR Expo Fuarcılık A.Ş. tarafından ÇATIDER ve KOSGEB desteğinde düzenlendi. Enerji tasarrufu sağlayan çok amaçlı çatıların yanı sıra, kendi enerjisini üreten, yeşil çatı gibi birbirinden yeni teknolojilerin sergilendiğii fuarı, sektör profesyonelleri ve kış gelmeden yalıtım yaptırmak isteyenler ziyaret ettiler. 100’ün üzerinde firmanın 20 bin metre kare alanda stand açtığı organizasyona 50 binin üzerinde ziyaretçi katıldı . Yurt dışından ise Almanya, Belçika, Suudi Arabistan gibi ülkeler başlıca katılımcılar arasında yer alıyor. Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Lüksemburg, Avusturya, Çin, İspanya, İtalya ve Hollanda ise 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı’nın ziyaretçi ülkelerinden bir kısmını oluşturuyor.

DİĞER HABERLER
İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri

-SERAMİK VE YEŞİL ÇATILAR DA REVAÇTA-

Fuarda özellikle büyük işletmelerin ve prestijli konut projelerinin tercihi haline gelen PV (Foto Voltaik) paneller ile elektrik üreten çatılar sergileniyor. Elektrik üreten PV panellerin yanı sıra konutların sıcak su ve kombi ihtiyacını karşılayan ikinci bir teknoloji çatılarınızı enerji üssü haline getiriyor. Bir evin kişi başı sıcak su ihtiyacının yüzde 70 oranında karşılayan çatılar, önümüzdeki yıllarda daha çok konutta görülecek. Hızlı kentleşme nedeniyle azalan yeşil alan ihtiyacını karşılayan çevre dostu yeşil çatılar ve seramik çatılar da fuarda sergilenecek ilginç ürünler arasında yer alıyor.

-50 MİLYAR DOLARLIK PAZAR –

Dünya genelinde 50 milyar dolar büyüklüğe ulaşan çatı kaplama sektöründe Türkiye’deki pazar büyüklüğü 2 milyar dolar civarında. Kriz nedeniyle 2009 yılında farklı ürün tiplerine göre yüzde 14 ile 20 arasında pazar kaybeden sektörün, fuarda yapacağı yeni iş bağlantıları sayesinde atağa geçmesi bekleniyor. Sektör yetkilileri, ekonomik krizin etkilerinin de azalmasıyla 2010-2011 döneminde pazarın yüzde 15 büyüyeceğini ifade ediyorlar.


28 Kasım 2010. 09:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x