Heyelan Endişesiyle Ramazan Topu Yasaklandı


göynük-genel

 

Bolu’nun Göynük İlçesi’nde heyelan nedeniyle iki ev yıkılıp, tepelerde bulunan kayalar aşağı yuvarlanınca, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün heyelanı tetikleyeceği gerekçesiyle Ramazan topu atılmaması önerisi yerine getirildi.

 

 

 

Bolu‘nun Göynük İlçesi’nde heyelan nedeniyle iki ev yıkılıp, tepelerde bulunan kayalar aşağı yuvarlanınca, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün heyelanı tetikleyeceği gerekçesiyle Ramazan topu atılmaması önerisi yerine getirildi. Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan bu yıl tehlike yaratacağı gerekçesiyle Ramazan topu atışlarını yasakladıklarını söyledi.

 

Bolu‘nun Osmanlı’dan kalan mimarisi ile ünlü ilçesi Göynük‘te, Mayıs ayında etkili olan yağmur yağışları sonucu iki ev heyelan nedeniyle yıkıldı. Yağmur yağışları Mayıs ve Haziran ayı boyunca devam ederken, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tepelerin üzerinde kurulu ilçede incelemelerde bulunarak, önlemler için tavsiyelerde bulundu. AFAD ekipleri yaratacağı basınç nedeniyle heyelanı tetikleyebileceği gerekçesiyle Ramazan ayında top atışı yapılmamasını önerdi. Bunun üzerine ilçede Ramazan ayında top atılması yasaklandı.

 

Bugün Göynük Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde ilçemizi vuran sağanak yağışlarla birlikte yaşanılan heyelan ve kaya düşmesi gibi afetlerden dolayı İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Ramazan topu atışlarının heyelan ve kaya düşmesini tetikleyebileceği ihtimali nedeniyle ilçemizde Ramazan ayında top atışı için uygun görüş vermemiştir. Bu karar sonucu sadece 2014 Ramazan ayına mahsus belediyemiz ve ilçe kaymakamlığının almış olduğu karar doğrultusunda halkımızın can ve mal güvenliği gözetilerek, olası bir kazaya sebebiyet verilmemesi amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün tavsiyesi uygulanmış ve 2014 Ramazan ayında top atışları durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

DİĞER HABERLER
İzmir’li Genç Çiftçiler Agroexpo’ya Damga Vurdu

 

İlçede yaşanan heyelanda iki evin yıkıldığını belirten Göynük Belediye Başkanı Ak Partili Kemal Kazan, “İlçe merkezi çok yoğun yağmur yağışı aldı ve yaşanan selle birlikte heyelan oluştu. Kayaların yerinden oynamasıyla birlikte iki ev kullanılamaz hale geldi. İlçe merkezinde yollarda ve alt yapıda zarar oluştu. İlçemizde inceleme yapan AFAD ekipleri de Ramazan topunun yarattığı basıncın yeni heyelanlara neden olabileceğini söyledi. Şu an yıkılan evleri de yeni bir heyelan oluşabileceği gerekçesiyle kaldıramıyoruz. Çok pahalı bir ödenekle bu işlemin yapılması gerekiyor. Tehlike yaratacağı gerekçesiyle Ramazan topu atışlarını bu yıl yasakladık” dedi.

 

Kaynak: DHA


1 Temmuz 2014. 18:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x