Hindistan’daki gelişim Türk ihracatçısının iştahını kabartıyor


Ege+Ihracatci+Birlikleri+Koordinator+Baskani+Sabri+Unluturk

 

 

 

 

 

TÜRK İHRACATÇILARININ YENİ HEDEFİ HİNT PAZARI

 

Hindistan’daki gelişim Türk ihracatçısının iştahını kabartıyor

 

Türk ihracat sektörü, ihracat pazarlarını çeşitlendirme çabalarını aralıksız sürdürüyor. Avrupa ve komşu ülkelerdeki siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle alternatif pazar arayışlarına ağırlık veren Türk ihracat sektörü, dünyanın hızlı gelişen ekonomilerinden Hindistan’a gidiyor.

 

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliği ile 06 – 09 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan’nın en büyük kenti olan Mumbai’ye yönelik gerçekleştirilecek olan Ticaret Heyeti Organizasyonu’na Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım başkanlık edecek. Ege İhracatçı Birlikleri heyetine ise Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar başkanlık yapacak.

 

Ziyaret öncesi yaptığı değerlendirmede düzenlenecek heyetin önemine işaret eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, bu gibi faaliyetlere Ekonomi Bakanlığı olarak maddi, manevi destek vererek, ülkemiz ihracatçılarının arkasında devlet desteğini hissetmelerinin öneminin farkında olduklarını ifade etti.

 

Hindistan’a düzenlenecek ticaret heyetinin sadece iki ülke arasındaki ticarete değil, uzun vadede karşılıklı yatırımlara da katkı yapacağını dile getiren Yıldırım, “Ülkemiz ihracatçılarının böylesi faaliyetler ile iş yapma kültürlerinin yelpazesi genişliyor. Bu da iş dünyamızın yapısını her geçen gün kuvvetlendiriyor” diye konuştu.

 

 

 

Ekonomi+Bakan+Yardimcisi+Adnan+Yildirim

 

 

 

“Hedefimiz Hindistan’a ihracatımızı arttırmak”   

 

Yüzölçümü bakımından dünyanın yedinci, nüfus bakımından ise ikinci büyük ülkesi konumundaki Hindistan’a Türkiye’nin yaptığı ihracatın 565 milyon dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, söz konusu rakamın arttırılması için çaba göstereceklerini kaydetti.

 

Hindistan’ın 500 milyar doları aşkın ithalatı olduğunu anlatan Ünlütürk, “Hindistan’ın ekonomik büyüklüğü şu anda dünyanın en büyük ekonomisi Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 10’u seviyesinde ama mevcut büyüme ve gelişme hızı ile 2050 yılında ABD’yi yakalama potansiyeli var. Hindistan ekonomisi her yıl yüzde 5 seviyesinde büyüme kaydediyor. Böylesine büyük potansiyele sahip Hindistan’ın bu gelişiminden daha fazla pay almak için bu tür ticaret heyeti organizasyonları hayati öneme sahip” diye konuştu.

 

Türkiye’nin Hindistan’dan yıllık 6 milyar dolar seviyesinde ithalat yaptığına işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürkşöyle devam etti: “Hindistan dev bir pazar. Hindistan’a nüfus büyüklüğü ve GSMH açısından yoksul ülke gözüyle bakmak yanlış. 250-300 milyon kadar orta-yüksek gelir grubuna dâhil bir kesim var. Pazar her geçen yıl daha da serbestleşiyor. Gıda (konserve gıda ve içecekler, bisküvi, şekerli ve çikolatalı mamuller, makarna, zeytinyağı, kuru ve sert kabuklu meyveler), kimyevi maddeler (tekstil kimyasalları, ilaç sanayisi hammaddeleri), inşaat malzemeleri (seramik, fayans, banyo takımları), demir çelik, otomotiv ve yan sanayi, makine ve aksamları (tekstil ve gıda makineleri, takım tezgahları, pompa ve kompresörler), beyaz eşya, maden ve mineraller, mobilya, tekstil ve hazır giyim, ağaç mamulleri (kağıt peçete, havlu vb.), doğal taş sektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın heyete katılmalarında fayda görüyoruz. Heyetin en fazla 25 işadamı ile sınırlı tutulması planlanıyor. Organizasyon kapsamında, iki ülke üst düzey yetkililerin katılımlarıyla bir iş forumu düzenlenecek her iki ülke girişimcileri ile iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Heyetimize, Hindistan pazarına girmek isteyen veya Hint pazarındaki paylarını arttırmak isteyen firmalarımızın katılımlarını bekliyoruz.”

 

Hindistan Ticaret Heyeti Organizasyonu’na katılmak isteyenlerin Ege İhracatçı Birlikleri’nden Efe Fırat ile 0 232 488 61 38 no.lutelefon ya da efe.firat@egebirlik.org.tr adresi aracılığıyla temasa geçmeleri bekleniyor.


Yazan - 17 Mart 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x