Hollanda ‘Helal Kesim’i Yasaklıyor


Hollanda’da gündeme gelen helal et kesiminin yasaklanması ihtimali ülkedeki Müslüman ve Yahudileri korkuttu.

Parlamento’da 2 sandalyeye sahip olan Hayvanlar Partisi’nin, hayvanların bayıltılmadan kesilmesini yasaklamak isteyen tasarısına meclisin sıcak bakması, helal et kesimi uygulamasını tehlikeye soktu. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin de destek verdiği yasa tasarısı onaylanırsa 1 milyon Müslüman ve 50 bin Yahudi, dini inançları çerçevesinde kesim yapamayacak. Konu üzerine Müslüman ve Yahudi gruplar tarafından yapılan açıklama ise, tasarının kabul edilmesi durumunda protesto gösterileri düzenleneceği yönünde oldu. Tasarı bu ay içinde oylanacak.

Hollanda helal kesimin yasaklanmasını tartışıyor

Hollanda’da Hayvanlar Partisi (PvdD) tarafından hazırlanan hayvanların uyuşturulmadan kesilmesinin yasaklanması yönündeki yasa tasarısı, dini kuruluşların görüşleri alındıktan sonra mecliste görüşülecek. PvdD’nin yasa teklifine meclis çoğunluğu prensipte destek veriyor.

Ülke gündeminde önemli yer kaplayan bu konudaki tartışmalarla ilgili bir açıklama yapan Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz, “tartışmaların din özgürlüğüne zarar verdiğini” söyledi.

Tasarının yasallaşması halinde helal kesimin büyük zarar göreceğini belirten Prof. Akgündüz, “Tasarı kanunlaşırsa hem Müslümanlar hem de Yahudiler büyük zarar görür. Hollanda’da helal kesim imkansız hale gelebilir, merdiven altına iner” dedi.

“Bırakın yasallaşmasını bunu tartışmak bile dini özgürlüklere aykırı” diyen Prof. Akgündüz, “Bu tasarının burka yasağı getiren Fransız meclisinin hareketinden hiçbir farkının bulunmadığını” kaydetti.

DİĞER HABERLER
Bir Kilo Dana Kemiğine, Bir Buçuk Kilo Piliç Eti.....!

Danimarka firmaları helal kesime hazırlanıyor
 
Avrupa’da giderek artan helal sertifikalı ürünlere bir yenisi Danimarka’da eklenecek. 1970’li yıllardan itibaren İslam ülkelerine kümes hayvanları eti ihraç eden Danimarka helal kesim gerçekleştirirken, yakın dönemde ülkenin önde gelen mezbahaneleri helal büyükbaş havyan kesimine başlayacak.
 
Avrupa’da giderek artan helal sertifikalı ürünlere bir yenisi Danimarka’da eklenecek. 1970’li yıllardan itibaren İslam ülkelerine kümes hayvanları eti ihraç eden Danimarka helal kesim gerçekleştirirken, yakın dönemde ülkenin önde gelen mezbahaneleri helal büyükbaş havyan kesimine başlayacak. Danish Crown ve Danisco, helal sertifikası alarak müslüman ülkelere et ihracaatına hazırlanıyor. Danisco’nun Fransa’da bulunan mezbahanesi helal sertifikası alarak, müslüman ülkelere et ihracaatına başladı.

Danimarka, Suudi Arabistan, Mısır, Kuveyt ve Körfez ülkelerine 1970’li yıllardan buyana kümes hayvanları eti ihraç ediyor. İslami usullere göre kesim yapılırken, bu ülkelerden gelen görevliler zaman zaman kesimhanelerde denetim yapıyor. Türkiye ve Mısır’ın, Danimarka’dan et ihtaline izin vermesiyle büyük firmalar helal sertifikası almak için harekete geçti. Tarım ve Gıda Müdürlüğü’nden Henrik Bunkenborg, Avrupa’da yıllık 335 milyar kronluk bir helal gıda pazarının olduğuna işaret ederek, ‘Mısır ve Türkiye Danimarka’dan et ithaline başlarsa bu bizim için önemli bir ihracaat kapısı olacak. Bu konuda büyükelçilerimiz gerekli çalışmaları başlattı. Yakın bir dönemde bu ülkelerden yetkililer gelerek helal kesim denetimi yapacağını umuyoruz’ dedi.

DİĞER HABERLER
Perakende Et ve tavuk ürünleri KDV'si %1 olsun

Danimarkla’da her yıl 38 bin sığır kesilirken, şuan için bu rakamın ancak yüzde 10’u İslami usullere göre kesiliyor. Danimarka firmalarına helal sertifikasını Kopenhag’da bulunan İslam Kültür Merkezi veriyor. Merkez görevlisi Halil Jaffar Mushib, ‘2011’de Danimarka’nın helal et ihracaatında büyük artış bekliyoruz. Çok sayıda firma sertifika almak için müracaat etmeye başladı. Ümit ediyorum yakın bir gelecekte Danimarka’da tüm kesimler helal olur’ açıklamasını yaptı. Marketlerde satılan piliçlerin üzerinde helal sertifikası olarak İslam Kültür Merkezi’nin helal mührü bulunuyor. Arhus Slagterhus’tan Svend Erik Pedersen, helal kesimin ekstradan bir maliyetinin olmadığına işaret ederek, ‘Biz dindar değiliz ama müşteri kitlemiz helal kesim tercih ediyorsa, bizde para kazanmak için buna riayet edeceğiz’ dedi./cihan


17 Nisan 2011. 12:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x