Horoz döğüşçüleri polise “Güzellik yarışması yapıyoruz”


Denizli’de, Denizli  Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’ne operasyon düzenlendi. Polis, dernek binasında özel olarak hazırlanan areneda horoz dövüştüren ve izleyen, aralarında dernek yöneticilerinin de bulunduğu 129 kişiyi gözaltına alıp Kabahatlar Kanunu’na göre para cezası kesti. Gözaltına alınan şüphelilerden 3’ü adliyeye sevk edilirken, diğerleri ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Horoz dövüştürüldüğü ihbarını alan Denizli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, dün gece 3’üncü Sanayi Sitesi’ndeki Denizli Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’ne operasyon düzenledi. Derneğin kapısını, koçbaşıyla kırıp açan polis ekipleri, içeride horoz dövüşü izleyen çok sayıda kişiyle karşılaştı. Dernekte, İzmir, Aydın, Manisa, Burdur ve çevre illerden gelen kişilerin bölge turnuvasında horoz dövüşlerine para yatırarak bahis oynadıkları belirlendi.

Dernek çatısı altında horoz dövüştürülen binada yapılan aramada dövüşlerde yaralanan horozlara müdahale etmek için kullanıldığı belirlenen iğne, iplik ve ağrı kesici ilaçlar bulundu. Ayrıca özel olarak hazırlanan arenada dövüşler öncesinde horozlara daha iyi mücadele etmeleri için elektrik verildiği de belirlendi. Polis, çantalar içinde tutulan ve yaralı horozları da kurtardı.

Denizli Horozları ile Kanatlı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı 59 yaşındaki Ö.O., oğlu A.O. ve S.G. ile dövüşleri izleyen 126 kişi gözaltına alınıp, Kabahatlar Kanunu’na göre 169’ar lira para cezası kesildi. Ö.O., oğlu A.O. ve S.G., polisteki işlemlerinin ardından, ‘Kumar oynamak, oynatmak’ ve ‘Hayvanlara kötü muamele ve eziyet etmek’ suçlarından adliyeye sevk edildi. Diğer 126 kişi ise ifadelerinin ardından sersest bırakıldı. Ayrıca el konulan yaralı 19 horoz da Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Daha önce aynı suçtan dört kez gözaltına alınan ve polisteki ifadelerinde horozları dövüştürdüklerini kabul etmeyip, güzellik yarışması yaptıklarını ileri süren Ö.O., bu kez antrenman yaptırdıklarını söyledi.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ (DHA)


10 Mart 2012. 21:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x