‘İhtiyaç olursa hayvan ithalatı yaparız’


GNA_5614

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Hayvan ithalatı var mı Kurban Bayramı için” sorusunu, “Şu anda ihtiyaç yok. İhtiyaç olursa yaparız. Herkes bilsin” şeklinde yanıtladı.

 

Basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve haber müdürleriyle iftarda bir araya gelen Bakan Eker, bakanlığının projeleri hakkında bilgi verdi. Eker, programda yaptığı konuşmada çobanlığı “sürü yöneticiliği” eğitimi adı altında projelendirdiklerini ve sürü yöneticisi istihdamına destek ödemesi yapıldığını kaydetti. Böylece hem nitelikli sürü yöneticisi ihtiyacının karşılandığını hem istihdam yaratıldığını vurgulayan Eker, modern hayatta çobanlığa gereken önemin verilmediğini dile getirdi.

 

Teşhir edilmesine rağmen 2. kez piyasaya sürülen ürünleri teşhir etti

 

Tüketici haklarını korumak için taklit ve tağşiş yapılan ürünleri, adli/idari cezalara ek olarak teşhir ettiklerini anlatan Eker, “İki gün önce 45 firmaya ait ürünleri teşhir ettik. Bunları internet sitesinde yayınlıyoruz” diye konuştu. Taklit ve tağşiş yapılan ürünleri yakından takip ederek tüketicilerin hak ve menfaatlerini koruduklarına işaret eden Eker,  bazı taklit ve tağşiş cezası almış ürünlerin yeniden etiketlenerek piyasa sürüldüğünü tespit ettiklerini kaydetti. Söz konusu firmaların ikinci kez suç işlediklerini bildiren Eker, bu şekilde taklit ve tağşiş yapıldığı belirlenerek ceza kesilen ve teşhir edilen ancak daha sonra yeniden etiketlenerek satışa sunulan bir ürünü de basın mensuplarına gösterdi.

 

“İhtiyacımız yıllık 18 milyon ton buğday”

 

Daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Eker, “Hububat fiyatları ne zaman belirlenecek, rekolte belli mi” sorusuna karşılık Türkiye’nin geçen sene buğday üretiminde 22 milyon tona ulaşarak cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını vurguladı.

 

TÜİK’in ilk tahminlerine göre bu sene kuraklığın etkisiyle geçen seneye göre yüzde 10-15 arasında rekolte kaybı yaşanacağını bildirdiğini aktaran Eker, şöyle devam etti:

 

“2 milyon ton buğday stokuğumuz var”

 

“Bizim ihtiyacımız, Türkiye’nin bir yıllık ekmek, un, tohum ihtiyacımız 18 milyon ton. 18 milyon ton buğday olduğunda Türkiye kendi ihtiyacının tamamını karşılamış oluyor. Bu sene bizim üretimimiz yaklaşık 20 milyon ton. Şu an itibarıyla Türkiye genelinde buğdayda yüzde 60’a yakın hasat tamamlandı. Türkiye’de 18 milyon ton buğday varsa ekmeğini de yemliğini de karşılıyor. Stokumuz var. Geçen sene ihtiyacımızdan 4 milyon ton fazlamız vardı. Stokumuz 2 milyon ton buğday.”

DİĞER HABERLER
Sakarya 2.OSB’de yeni başkan: Cemalettin Bilgin

 

Hububat fiyatlarına ilişkin bilgi verdi

 

Eker, hububat fiyatlarına ilişkin de “TMO piyasaları regüle etmek için düzenli olarak alım satım yapıyor. Türkiye kendi tüketimi için ithal etmiyor, işleyip ihraç etmek için buğday ithal ediyor. Biz müdahale etmemiz gereken noktada müdahale ediyoruz. Türkiye’de şu ana kadar bizim müdahale etmemizi gerektirecek bir husus yok. Türkiye’de ekmeklik buğdayların tonu 730-750 lira arasında, geçen sene tonu 720 liraydı. Sert buğdaylarda tonu 860 liraya kadar çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Trakya’da önceki senelere göre rekoltenin yükseldiğini ancak yağış nedeniyle protein değerlerinin düşük olduğunu, Polatlı’da ise yağış az olduğu için protein değeri yüksek buğdayın yüksek fiyattan satıldığını anlatan Eker, şunları kaydetti:

 

“Trakya’da TMO üreticiye depolama imkanı sağlayacak”

 

“Sadece Trakya’da yarından itibaren TMO üreticiye depolama, emanete bırakma imkanı sağlayacak. Ürünü çok, hemen satmak istemiyor. Bir süre bekletip piyasa şartlarına göre karar verecek. Bir tek sıkıntı olabilecek husus Trakya’da oldu. Onun da tedbirini aldık. Buğdayda fiyat açıklamamızı gerektirecek bir şey yok. Fiyat yüksek, üretici memnun.”

 

TMO’nun buğday alımı yaptığı noktalarda protein cihazıyla ölçüm yaptığını söyleyen Eker, protein oranı yükseldikçe fiyatın artığını bildirdi.

 

“Mamaları inceledik, tolerans sıfır”

 

Bir mama türünde GDO bulaşığı tespit edildiğinin anımsatılması üzerine de Eker, Türkiye’de hiçbir şekilde GDO’lu ürünlerin insan gıdası olarak tüketilmesine izin verilmediğini, bu nedenle de piyasa denetimlerinde GDO bulaşığı tespit edilen bir mamanın toplatıldığını aktardı.

DİĞER HABERLER
3. İzmir Koyun Keçi Panayırı panel ve etkinliklerle devam ediyor

 

Eker, “Mama olduğu için, insan gıdası olduğu için tolerans sıfır. Bunu derhal toplattık, firmaya bildirdik. Bunun oranı önemli değil. Bizim mevzuatımıza göre bu yasak. Firma itiraz etti. Ancak PCR yöntemi ile milyonda bir olsa çıkıyor” diye konuştu.

 

Bu durumdaki ürün sayısının sorulması üzerine de Eker, bu markanın daha önce bir partisinin toplatıldığını, bugün de başka bir partisinin toplatılması için talimat verdiklerini ifade etti. Eker, bu durum nedeniyle mamalardan örnekler alarak incelediklerini vurguladı.

 

Bir basın mensubunun adı geçen mama firmasının önceki senelerde de benzer bir tespitle karşılaştığını belirtmesi üzerine Eker, “Biz ebedi olarak kimseyi mahkum etmiyoruz, berat da ettirmiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Türkiye’nin GDO mevzuatını çıkardıklarını anımsatan Eker, daha önceden GDO’lu ürün ithalatının deklarasyona tabi olduğunu dile getirdi. Eker, “GDO’lu ürün ithalatını asla izin vermedik, vermiyoruz ve ben izin vermeyi asla düşünmüyorum” dedi.

 

“İhtiyaç olursa (hayvan ithalatı) yaparız”

 

Samana ilişkin soru üzerine Eker, bu yıl 19 milyon ton saman olacağının hesaplandığını bildirdi. Geçen sene saman fiyatları konusundaki spekülasyonu önlediklerini anımsatan Eker, samanın besin değeri olmadığını da söyledi.

 

Bakan Eker, “Hayvan ithalatı var mı Kurban Bayramı için” sorusuna, “Şu anda ihtiyaç yok. İhtiyaç olursa yaparız. Herkes bilsin” yanıtını verdi.

 

Eker, zarar gören çiftçilerin borçlarının bir yıl süreyle ertelendiğini de anımsattı.

GNA_5559

 

 Bakan Eker: “Bu Başarıda hepinizin emeği, çabası ve katkısı var”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker  bakanlık personeli iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

Bakanlık kampüsü içinde düzenlenen ve tüm birimlerin katıldığı yemekte Bakan Eker, Türkiye tarımının dünyada 11. sıradan 7. sıraya, Avrupa’da ise 4. sıradan 1. sıraya yükseldiğini belirterek bu başarının birlikte elde edildiğini söyledi.

DİĞER HABERLER
Kümes Hayvancılığı Üretimi, Haziran 2016

 

Bakan Eker personele hitaben yaptığı konuşmada uzunca süredir birlikte  çalıştıklarını ve önemli çalışmalar yaptıklarını altını çizdi.  Yapılan düzenlemelerle tarım sektörünün çok temel sorunlarının çözümüne yönelik kanunlar çıkmasına vesile olduklarını belirten Bakan Eker şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de başta Tarım Kanunu olmak üzere gerek üretim, gerek altyapı, gerek örgütlenme ve gerekse gıda güvenliği ile ilgili; temel girdilerin ilerde tarımı sürdürülebilir şekilde üretimi, tedariki ve muhafazasıyla ilgili çok sayıda kanun çıkarıldı.”

 

“Bir başka husus çalışanlarımızla ilgili yapılan düzenlemeler oldu. Aynı işi yapan, farklı kurumlarda, farklı dairelerde çalışan elemanlar farklı ücret sistemine tabiydi. Kurumsal düzenlemeler yaparak bunu büyük oranda giderdik.”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında yaklaşık 56 bin kişinin çalıştığının altını çizen Bakan Eker, bu sayının yaklaşık üçte birinin 10-12 yıllık  süreçte alınan personel olduğunu ifade etti. Sadece teknik hizmetlerde çalışan personelin 9 binden 18 bine yükseldiğini belirten Bakan Eker, aynı zamanda ilk defa Bakanlığın kendine ait bir binası olduğunu vurguladı.

 

Bakan Eker, Uluslararası standartlarda 2500 dekar alanda ilk Milli Botanik Bahçesinin 2015 yılında açılmasıyla birlikte, tarım kampüsünün de bulunduğu alanla ebedileşeceğini ifade etti.

 

Mevzuat, personel, altyapı ve regulasyon çalışmalarıyla birlikte gerek tarımsal hasılada gerek gıda üretiminde Türkiye’nin dünyada sayılı ülkeler arasına girdiğini belirten Bakan Eker, Türkiye tarımının dünyada 11. sıradan 7. sıraya, Avrupa’da ise 4. sıradan 1. sıraya yükseldiğini dile getirdi. 23 milyar dolarlık tarımsal hasılanında 62;5 milyar dolara yükseldiğini belirten Bakan Eker, “Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bu başarıda hepinizin emeği, katkısı ve çabası var” şeklinde bitirdi.

 

İftar yemeğine Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları, müsteşar yardımcıları ve  birim amirleri de katıldı.


9 Temmuz 2014. 10:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x