İlci Tarım İşletmeleri İç Anadolu’nun Parlayan Yıldızı


Temmuz ayında faaliyete geçen İlci süt ve süt ürünleri entegre tesisi, iç Anadolu bölgesinde aranılan bir marka haline geldi. Tesisin %95’inin entegre sistem oluşu önemli bir özellik olarak görülüyor.

17.000 dönüm tarım arazisi üzerinde yetiştirilen tohumlar kendi yem fabrikasında Avrupa standartlarının üzerinde tamamen doğal olarak hazırlanmakta ve sayıları 9.000’i bulan damızlık ve koyunların beslenilmesinde önemli bir yer tutuyor.

AHIR DEĞİL 5 YILDIZLI OTEL

Hayvanların beslenmesinde hiçbir yatırımdan kaçmayan İlci Tarım İşletmeleri prensip olarak kendi içemediği suyu dahi hayvanlarına içirmiyor, bu nedenle kullanım suyundan hariç hayvanların kullanımı için su arıtma ve dezenfeksiyon sistemleri bile mevcut. Tabi bu kadar doğal yemler ile beslenen hayvanların rahatı da hiç akıllardan kaçmamış. Yeni doğan buzağılar için özel ortopedik yataklar ve özel kafesler yaptırılmış, anlayacağınız ineklerin ve koyunların keyfi son derece yerinde olunca ürettikleri sütte aynı kalitede çıkıyor, süt üretiminde yağ oranı ve protein miktarları olarak şu an tesis Avrupa standartlarını yeniden tayin edecekmiş gibi.

Süt üretiminde bir diğer önemli değer ise somatik hücre sayısıdır. Somatik hücre sayısı Avrupa standartlarına göre 200.000 üst sınır olarak belirlenmiştir. Somatik hücre sayısı sütün kalitesine en büyük etkendir. Toplama sütlerin genelinde bu rakam çok üst seviyelerde yer almasına karşın İlci çiftliğinde ise bu durum yine sınırların altında olması ile kategoride bir üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Bu kadar kaliteli üretilen sütleri ise son derece modern ve otomatik makineler ile donatılmış 3500 m’2 kapalı alana sahip entegre süt ürünleri tesisinde tamamen doğal ve % 1oo katkısız mamullere çeviriyor. Tabi üretilen ürünlerde sınıfında her biri ayrı özelliklere sahip kendine ve bölgesine has lezzetler ortaya çıkıyor. Doğasına has kaşar peyniri, geleneksel Türk yoğurdu, Kırşehir’in havasında harmanlanmış beyaz peyniri, ivesi koyununun o eşsiz sütünün doğal aromasından yapılmış koyun yoğurdu ve koyun peyniri ürünlerden bir kaçı.

DİĞER HABERLER
Şap Hastalığının Tamamen Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Adımlara Devam

BİYOGAZ TESİSİ

Çiftliğin insanlara faydası sadece doğal ve katkısız ürünler üretmek ile kalmıyor, artık tüm dünyanın sorunu haline gelen küresel ısınma ve sera gazı salımının azaltılması ve elektrik ihtiyacının karşılanılması için BİOGAS tesisi kurulmuş. Bu tesis hayvansal atıklardan elektrik üretme şekli ile Türkiye’de bir ilk. Hayvansal atıkların ve süt ürünleri fabrikasından çıkan doğaya ciddi oranda zarar veren peynir altı suları da burada elektrik olarak tekrar işletmeye veriliyor. Biogas santrali sayesinde üretilen her 10.000 litre süt karşılığında günlük 5 ağacın doğada kalması sağlanmak ile kalmıyor, buradan elde edilen likit organik gübreler tarlalarda kullanılarak tarım alanlarının veriminin artırılması sağlanıyor.

Son yıllarda EKONOMİK ÜRÜN ÜRETME ÇABALARI SONUCU kimyasal katkılı üretimde yaşanan artışın doğal ürünlere yönelik talepte de artışa yol açtığına dikkat çeken, İlci Süt Ürünleri Fabrika Müdürü Mustafa YILDIZ şunları söyledi:

İLCİ SÜT ÜRÜNLERİ ÇOK KISA SÜREDE BÖLGEDE ÇOK SEVİLEN VE GÜVENİLEN BİR MARKA HALİNE GELMİŞTİR.

Üretimini yaptığımız mamulleri piyasa sürmeye başladığımız günden itibaren sanki yıllardır tüketilen ürünler tarzında müşteriler tarafından takdir görmesi bizleri de çok sevindiren bir husustur. Bölge halkı çok kısa sürede aranan bir marka olmasında bir diğer etkende üretimini yaptığımız ürünlerde hiçbir katkı maddesi kullanılmaması sayesinde tüketicilerimiz özledikleri tatları bulmaktadırlar.

DİĞER HABERLER
Gırgır Balıkçılarının Ağları Belgelendi

GLOBAL DÜŞÜNÜP YEREL HAREKET EDİYORUZ.

Hedefimiz ürünlerimizi dünya çapında sunmak ve bu eşsiz lezzetlerin dünya pazarına ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde öncü markalar arasında yer alıp dünya pazarına açılmayı hedefliyoruz. Anadolulun en ücra köşelerinde ürünlerimizin tüketilmesini sağlayarak tüm TÜRKİYEDE İLCİ güvencesinin ulaşamadığı mecra bırakmamaktır. Bu sebeple Türkiye geneli yaygın dağıtım ağını oluşturuyoruz. Öncelikli hedeflerimiz arasında iç Anadolu bölgesi, Ankara ve sırasıyla diğer illerimiz gelmektedir. Pazar payı olarak tek hedefimiz ülkemizde damak zevkine sahip, sağlıklı ürün tüketmeyi hak eden tüm kesimlere ulaşmaktır.

TARİHÇE

Çiftlik 1942-1943 yıllarında zirai kombinalar bünyesinde 24010 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Daha sonra bu arazinin 7.635 da bölge halkına dağıtılmış ve geri kalan 16.375 da arazi Devlet Üretme Çiftliği bünyesinde kalmıştır.

Bu işletme daha sonra kurulan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesine alınıp, tarım ve hayvancılık faaliyetleri sürdürülmüştür.

Çiçekdağı Tarım İşletmesi 24.12.2004 tarihinde yine tarımsal faaliyete bulunmak üzere İLCİ İNŞAAT SAN. TİC. A.Ş firmasına 30 yıllığına kiralanmıştır. Yapılan tamirat ve tadilatlar ve Tohumculuk tesisinin tamamlanmasının hemen ardından Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Temmuz 2005’te İşletmenin resmi açılışı yapılmıştır.

DİĞER HABERLER
Mirmahmutoğulları "Kuzu fiyatları sadece dedikodu"

Bağlı bulunduğumuz İLCİ İNŞAAT SAN. TİC. A.Ş’ nin kurumsal yapılanması nedeniyle Şirket 2010 yılı itibariyle İLCİ HOLDİNG altında İLCİ Tarım Hayvancılık Biyogaz Enerji Üretim San. Ve Tic Aş unvanıyla çalışmalarını artan bir ivmeyle sürdürmektedir.

 


24 Aralık 2011. 21:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
samet
samet
10 yıl önce

türkiyede böyle doğaya saygılı ve doğayı koruyan yerlerin olması sevindirici. kendilerine tesekkür ediyorum. diğer türkiyede bulunan tarım işletmelerinede örnek olmasını diliyorum..

hoca
hoca
9 yıl önce

ilci koyun yoğurdu biraz pahalı fakat helal olsun kaliteli gıda, çalışanları ve görevlileri kutluyorum,kolay gelsin.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x