İngiliz Kraliyet ailesine incir tadında teşekkür


unnamed (1)

 

5 yıl önce İngiltere Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary, Bursa’ya gelerek Bursa Siyahı İnciri’ni tattı ve çok beğendi. Arkasından Düşes Kate Middilton da hamilelik döneminde bulantılarına şifa olsun diye siyah inciri tüketti. İngiliz Kraliyet ailesinin Bursa Siyahı İnciri’ne olan ilgisi, ürünün tanıtımının uluslararası bir alana taşımasına ve dış satışlarda rekor getirmesine vesile oldu.

 

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB),  incir ihracatının lokomotifi Bursa Siyahı İnciri konusunda yılmadan çalışarak, gıda güvenliği ve kalitesini artırarak,  tüm zamanların satış rekorunu kırdı. 2013 yılında 34,4 milyon dolar ihracat yapılan siyah incirde, 2014 yılının ilk 10 ayında toplam 41,9 milyon dolara ulaşıldı.

 

 

Salih Çalı, Bursa Siyahı incirindeki ihracat başarısını ürünün gıda güvenliğinin sağlanması ve kalitesinin artırılmasına bağlayarak şöyle konuştu: “Dış satışlarımızın artmasında pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin büyük etkisi oldu. 2009 yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary, şehrimize gelerek, Bursa Siyah İnciri’ni tattı ve çok beğendi. Ardından  2010 yılında İngiltere’nin Daily Telgraph gazetesinin muhabirleri, Bursa’ya gelerek, buradaki üreticilerle ve yetkililerle görüştü. Görüşmelerinin ardından gazetelerinde yayınladıkları haberde Bursa Siyah İnciri’ne dikkat çektiler. Bunlar çok önemli gelişmelerdi. Milyon dolarlar harcasaydık bile siyah incir için bu tanıtımı yapamazdık.”

DİĞER HABERLER
Katar'da Türk gıda ürünlerine yoğun ilgi

 unnamed

 

Bursa Siyahı İnciri’ne masrafsız tanıtım

 

 

“Geçtiğimiz yıl da yine Bursa Siyah İnciri yılı oldu. Tahminimce Ana Kraliçe bu egzotik meyveyi  gelinine tavsiye etti. İngiltere’nin Daily Mail Gazetesi’ne göre; Cambridge Düşesi Kate Middleton hamilelik döneminde bulantıları için Bursa Siyahı İnciri tükketti. Bu güzel gelişmelerin hepsi Bursa Siyahı İnciri’nin doğallığında tanıtımının yapılmasını sağladı. Tadı, kokusu, şifa kaynağı olması nedeni ile hakkını alan bir meyvemiz oldu” diye konuşan Çalı,  Bursa Siyahı İnciri’nin tanıtımında İngiliz Kraliyet ailesinin inkar edilemeyecek bir rolü olduğunu belirtti.

 

Ana Kraliçe’ye teşekkürler

 

Çalı, birlik olarak uzun zamandır İngiliz Kraliyet ailesine bir teşekkür mektubu yazmak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “İncirde tüm zamanların rekorunu kırdık. Biliyoruz ki daha büyük başarılara imza atacağız. Dünyanın hiçbir yerinde bu ürünü tatmayan ülke kalmayacak. İncirdeki bu başarılı tablomuz bizi sevindirdi. Bu ürünün tanıtımında bize büyük katkılar sağlayan İngiliz Kraliyet ailesine bir mektup yazarak, kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Bu güzel tadı onlara bir kez daha hatırlatmak için nadide meyvemiz Bursa Siyah İnciri’ni Buckingham Sarayı adresine gönderdik. ”


26 Ekim 2014. 11:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x