İngiltere AB’den ayrılmaya hazırlanıyor


Avrupa-Birligi-Bayragi

 

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmak için referandum hazırlıkları yapmaya başladığını belirten AB Uzmanı Sezgin Mercan, “Fransa ve Almanya gibi AB’nin başını çeken ülkeler, , İngiltere’nin mevcut düzen içerisinde kalmasını istiyor” dedi.

 

İngiltere, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılmayı referanduma götürmek için hazırlık yapıyor. Birleşik Krallık içerisinden, özellikle İskoçya’dan bu karara itiraz var. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi Başkanı Sezgin Mercan, İngiltere’de yaşanan bu tartışmanın Avrupa’nın geleceği açısından nasıl bir sonuca yol açacağını Sputnik’te değerlendirdi.

 

‘ALMANYA VE FRANSA İSTEMİYOR’

 

David Cameron’un çıktığı Avrupa turunda, Fransa ve Almanya liderleriyle görüştüğünü belirten, Mercan, “Yapılan görüşmelerde, İngiltere’nin mevcut düzen içerisinde kalmasına ve AB ile ilişkilerinin kopmamasına vurgu yapıldı” dedi.

 

‘İSKOÇYA BAĞIMSIZLIK TALEBİNİ YİNELER’

 

İskoçya’da yakın zamanda bir bağımsızlık referandumu gerçekleştiğini hatırlatan, Mercan İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde bu referandumun tekrarlanabileceğini söyledi. AB’nin, küresel barış, istikrar, demokrasinin yaygınlaşması, hukukun üstünlüğü gibi iddiaları var.

 

Ali Topuz-Sputniknews


Yazan - 9 Haziran 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x