İngiltere ve Avrupa Birliği’nde sahte bal alarmı


Avrupa komisyonu tarafından yapılan bir soruşturma İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinde satışta olan balların büyük bir kısmının (yüzde 46) sahte veya şüpheli olduğunu ortaya çıkardı. Sahtecilikte en fazla kullanılan yöntem ise balın içine şeker şurubu karıştırmak.

Süpermarketler sattıkları balları düzenli olarak test ettirdiklerini açıklasalar da, yapılan testler AB Komisyonu’nun test ettirdiği balların yüzde 46’sinin sahte veya şüpheli olduğunu ortaya çıkardı. Gıda güvenliği için bir risk oluşturmadığı açıklanan bu ballar konusunda uzmanlar ise ayrı düştü. Bir kesim uzman bunun sadece basit sahtecilik olduğunu belirtirken, bir başka kesim ise bu durumun ileride gıda güvenliği krizlerine de yol açabileceğini belirtti. Bal testlerinin çok dikkatli ve çok sayıda yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar tek bir test ile gerçeğin ortaya çıkamayacağını ve sahte balı tesbit etmenin büyük bir zaman ve uzmanlık gerektirdiğini ve tüketicilerin özellikle ucuz ürünlerden kaçınmalarını tavsiye ediyorlar.

Avrupa Birliği Dolandırıcılıkla Mücadele Ofisi ise yaptığı açıklamada “Bu tür uygulamalar sadece tüketicileri dolandırmakla kalmıyor; ayrıca dürüst üretim yapan firmaları da haksız rekabete sürüklüyorlar” sözlerine yer verdi.

Birleşik Krallık’tan alınan balların hepsi şüpheli

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden alınan 320 adet numuneyi test eden müfettişler bunlardan 147 tanesinin şüpheli olduğunu ve “en az bir tane yabancı şeker kaynağı” içerdiklerini buldu. AB’ye Birleşik Krallık’tan ithal edilen 10 baldan alınan numuneler ise bu balların hepsinin sahte veya şüpheli olduğunu ortaya koydu. Numunelerin muhtemelen ya Birleşik Krallık’ta harmanlandığı ya da ülkede yeniden paketlendiği düşünülüyor. Açıklamada ayrıca Birleşik Krallık sahte bal konusunda yeterli kontrolleri yapmamakla suçlandı.

DİĞER HABERLER
Cumartesi Anneleri'ne Berlin'den destek

Kaynak: Euronews, The Guardian


29 Mart 2023. 19:06
5 1 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x