İnsektisit Kalıntılı Yumurta Skandalı Yaygınlaşıyor


İNSEKTİSİT KALINTILI  YUMURTA SKANDALI YAYGINLAŞIYOR(*)

 

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ              

Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve Hastalı‎kları‎ Uzman‎ı   

(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

 

Hollanda kanatlı sektörü, illegal insektisit kullanımı nedeniyle yaklaşık  200 çiftlik kapalı ve milyonlarca yumurta piyasalardan toplanmakta gıda riski ile boğuşuyor.

Üreticiler için ortaya çıkan bir krizde, kanatlı çiftliklerinde ortak bir zararlı olan tavuk biti için  mücadelenin etkinliğini arttırmak için güçlü insektisid fipronil ilave edildiği saptandı.

 

Dega-16 markalı ürün, Poultry-Vision adlı Belçikalı bir haşere kontrol şirketine kadar izlendi. Hollanda kanatlı işletmerine hizmet veren temizlik şirketine insektisit ürünün de tedarikcisidir. Ürünün kontamine olduğu nokta araştırılıyor.

Bu şirketin hizmet verdiği 180 çiftlik yasadışı madde için tamamen test edilene kadar kilit altında tutulmaktadir.

 

Gıda üretimi yapılan hayvanlarda kullanımı sakıncalı ürün

Fipronil başlıca kene, bit ve pire ile enfeste köpek veya kedi gibi za-rarlı etkilere karşı dayanıklı hayvanları tedavi etmek için kullanılır. Gıda üretimi yapılan hayvanlarda kullanım lisansına sahip değildir. Hedef türlerin sinir sistemini etkiler.

Hollanda gıda güvenliği (NVWA) otoritesi, bir seri yumurtanın “halk sağlığına ciddi bir tehlike” teşkil ettiğini uyarısında bulunmuştur. Yaklaşık 36 dan fazla çiftliğin yumurtaları fipronil seviyeleri çocuklar için uzun va-deli tüketim durumunda bir risk teşkil edeceğünden  piyasadan çekilmişdir.

Geri kalan çiftliklerin sonuçlarının birkaç gün içinde belirleneceği ve  bu sürede yumurta, gübre veya tavuk çıkışları durdurulmuştur. Kontamine  işletmelerden materyal çıkarmak için bir uzman şirket kullanmaları gerekmektedir.

Üreticiler devlet desteği beklemekte

Sorun yaşayan Hollandalı üreticiler, yumurtalarını satamayacakları her gün binlerce euro kaybettikleri için hükümete destek çağrısında bulunmaktalar. Üretici örgütü LTO’dan Eric Hubers; ” Etki alanımız dışındaki bir dolandırıcılık eyleminin kurbanıyız . “Gıda yetkililerinden bir sözcünün artık yumurta yememesi gerektiğini söylediğinde hasar daha da arttı” Bu açıkla-ma geri alınmasına rağmen çiftçilere fazla yardımcı olmadı. “Birçoğu iflas yüzünden, şu anda bir acil durum fonuna ihtiyaç bulunmaktadır.” Açıklaması yapmıştır.

Belçika ve Almanya’da skandal etkisini gösterdi

Almanya’nın en büyük süpermarket grubu REWE, Hollanda yumur- talarının satışını durdurdu; bunun yerine, Alman tedarikçilerin ürünleri tercih edildi. Soruşturmalar devam ettikçe Belçika mağazaları Hollanda yumurtalarını iade etmiştir.

Britanya Gıda Standartları Kurumu, ülkeye  ithal edilen yumurta ve-ya yumurta ürünlerine ait hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Hollanda, Avrupa’nın en büyük yumurta ve yumurta ürünleri ihracatçısı olup 30 milyondan fazla yumurtacı tavuk  bulunmaktadır .

(*):Jake Davies and Fabian Brockötter 03.08.2017 – Çeviri-

http://www.poultryworld.net/Eggs/Articles/2017/8/Insecticide-tainted-egg-scandal-expands-166927E

 


Yazan - 13 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, Dr. Kaya DEMİRÖZÜ, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x