Irak’a Yapılan Tavuk Ürünlerine Nakliye ve Araç Darbesi


1535021_10202262160610642_180225368_n

 

SERDAR KONURALP (öZEL)

 

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü  tarafından işgal edilen Irak’taki bazı şehirler yüzünden aksayan Türk kanatlı ürünleri ihracatına bir darbede nakliye ücretlerine getirilen %400’lük artış oldu.

 

TIR YERİNE KÜÇÜK NAKLİYE ARAÇLARINA İZİN

 

Irak’a yapılan tavuk ürünlerinin toplama merkezi olarak kullanılan Musul-Erbil arasındaki Bedrike bölgesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından işgal edilince bu bölgeden Bağdat yönüne de sevkiyat kesilmişti.Yollarda kalan tavuk ürünleri TIR’ları hala bekleme durumundalar.TIR yüklü kanatlı ürünlerini depolara çeken ihracatçı firmalar kendilerine küçük araçlarla sevkiyat yapabilecekleri uyarısında bulunulduğunu söylediler.Bu karara uyan ihracat firmaları küçük kamyonetlerle Bağdat’a tavuk ürünleri göndermeye başladılar.

 

BİR BOX YUMURTA(360 ADET) 65 BİN DİNAR

 

 

Irak’a yapılan nakliyelerin ücretine risk nedeniyle %400 zam yapıldı.Küçük araçlarla Musul,Kerkük ve Bağdat dahil yörelerine yapılan yumurta ihracatının ücretleride belirlendi. 360 adet yumurta alabilen bir box yumurta fiyatı 65 Bin Irak Dinarı olarak tesbit edildi.

 

 

Alınan bilgilere göre de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Türk tavukçuluk ürünlerini taşıyan küçük araçlara herhangi bir engellemede bulunmadığı ortaya çıktı.

DİĞER HABERLER
Veteriner Tavukçuluk Derneği: Sempozyum değerlendirmesi

Basra

 Riskli Bölgeler Dışında Irak İle Ticari Faaliyetler Kesintisiz Sürüyor

 

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, vatandaşlar için Irak’tan toplu bir tahliye içerisinde olmadıklarını söyledi. Koordinasyon toplantısına katılan bakanlar ise Irak ile ticari faaliyetlerin, risk oluşturan bölgeler dışında kesintiye uğramadan devam ettiğini dile getirdi.

 

 

Dışişleri Bakanlığı’nda kurulmuş kriz masasının kapsamını genişleterek anlık, günlük fotoğraflar çekecek bakanlıklar arası çalışacak geniş kapsamlı bir kriz masası kurulacağını söyleyen Davutoğlu, toplantıda Irak’taki riskli ve risk oluşabilecek bölgelerin tespit edildiğini ifade etti. Davutoğlu, Irak’ın genelinde sıkıntı varmış gibi algı oluşturmanın yanlışlığına işaret ederek, Türkiye’nin bu ülkedeki yatırım çalışmalarının kesintiye uğramadan devam edeceğini vurguladı.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, konuşmasında, özetle bir tek canın karşılığının paraya çevrilemeyeceğini belirterek, risk altındakiler hariç Irak ile ticari faaliyetlerin artarak sürdüğünü söyledi. Irak’ın, Almanya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ihracat yaptığı ülke olduğunu söyleyen Zeybekci, son kriz döneminde bile ilk 4 aylık rakamların Irak ile ticaretin arttığını gösterdiğini ifade etti. Zeybekci, Irak’ta yatırımı olan kişi ve şirket bilgilerinin isim isim ellerinde olduğunu da sözlerine ekledi.


19 Haziran 2014. 15:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x