Irak’a Yapılan Yumurta İhracatı Tekrar Eski Hızına Dönüyor…


18294_380394468708915_1661363317_n

 

 

SERDAR  KONURALP  (ÖZEL)

 

 

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Irak’ta bazı bölgeleri işgal etme girişiminden sonra bir hayli gerileyen yumurta ihracatı tekrar eski hızına dönme gelişimi yaşıyor.

 

 

Türkiye’nin kanatlı sektörü için hayat suyu  olan ihracat pazarı geçen hafta düşmüş ve yapılan yeni organizasyonlarla eski hızına yaklaşmaya başladı.

 

 

 

Beyaz et ve yumurta ihracatının yüzde 80’inini Irak’a yapan kanatlı sektörü, geçen yıl bu ülkeye tam 813 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişti.

Irak sınırında tırlar

 

 

   AFYON TESLİMİ BAŞLADI

 

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in işgali ile düşüş yaşayan Irak’a yumurta ihracatının geçen hafta sadece Afyon yöresinden 17 TIR ve 65 bin Irak Dinarına sevkedildiği ve bugün itibari ile bu miktarınTIR başı 50 bin dinardan 49 tır’a çıktığı Kuzey Irak’da çalışmalarını sürdüren Kürt ihracatçılar tarafından Afyon teslimi olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

 

Bağdat yumurta pazarında bizden giden 49 TIR ve Ukrayna ile Iran tüccarlarının da 81 TIR getirmesi ile Pazar kızıştı.

 

 

Bugün Afyon ilinden teslim 150 Tır Irak’a gitmek üzere Kürt tüccarlar tarafından teslim alındı.Bu ürünün nerelere gideceği ise bilnmiyor.

DİĞER HABERLER
23 Fakülteye 120 Su Ürünleri Öğrencisi

Kerkük sakin günler geçiriyor

 

Ayrıca yine bugün Bağdat pazarında Türkiye’den giden 47,Ukrayna’dan 14,İran’dan 14 ve yerli Irak ürünü de 11 TIR pazara sunuldu.Bugün Bağdat pazarında bir Tır   yumurta 44 bin Irak Dinarı’ndan alıcı buldu.

 

Ayrıca Irak’a bin Amerikan dolarına giden bir TIR son olaylardan sonra 5 bin Amerikan dolarına yükseldi.Türk yumurtasının ülkemizde teslim olarak ihracata gitmesi  üreticilerimiz tarafından memnunlukla karşılandı.

 

 

 

 

 

 


20 Haziran 2014. 12:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x