İran’da Tavuk Eti Görüntülerine Sansür Geliyor


Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın eniştesi ve en üst düzey emniyet yetkilisi olan Mukaddem, tavuk fiyatlarının yükselmesi nedeniyle televizyonlarda tavuk yiyen insan görüntülerinin yasaklanmasını istedi.

 

İran’da tavuk fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Mahmudi Ahmedinejad’ın eniştesi ve ülkenin en üst düzey emniyet yetkilisi olan İsmail Ahmedi Mokaddem, televizyonların programlarında tavuk yiyen insanlar göstermesinin engellenmesini istedi.

 

Polis şefi konuya şöyle açıklık getirdi: “Filmlerde tavuk yenilen yemek sahneler gösterilirken birileri tavuk eti almakta zorlanıyor”.   Polis şefi, bu tür sahnelerin sosyal gerginliği artırdığını, çünkü tavuk etinin İran’da pahalandığını ve birçok vatandaşın eti almakta zorlandığını belirtti.

 

Mokaddam “Filmler, toplumun aynasıdırlar ve bazıları filmlerde sınıfsal ayrışımı gördüklerinde silahlanıp zenginlerin mülklerini almaya karar verebilirler” dedi.

 

Birleşmiş Milletler ve birçok batılı ülkenin İran’a uyguladığı ambargo nedeniyle, ülkedeki ekonomik durum bozulmaya başladı ve enflasyon hızı ise önemli ölçüde arttı. Tavuk eti ithalatındaki ciddi azalma nedeniyle, fiyatlar bir yıl içinde üç katına çıktı ve şimdi 70 bin Riyal seviyesinde seyrediyor.

 

İngiliz The Daily Telegraph gazetesine göre, Mukaddem ‘insanları tavuk yerken gösteren görüntülerin, durumu iyi olmayanları varlıklı kişilere saldırmaya sevk edebileceğini savundu.

DİĞER HABERLER
Peta'nın Bağışı Aksaray'da Hayvanları Deneyden Kurtardı

 

“(İran televizyonu) IRIB erişilmez şeylerin gösterileceği bir vitrin değil” dedi. Daily Telegraph, bu uyarının yüksek enflasyon ve yaptırımların etkisinin yarattığı gerilimin son işareti olduğunu belirtiyor.


17 Temmuz 2012. 15:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x