İthal 5 bin dana Bandırma’da bekletiliyor


Ali Ekber YILDIRIM

 

Hunland firması tarafından Banvit, Aydost, Tayyip Grup ve Erşenler firmaları için Meksika’dan ithal edilen 5 bin besi danası bir haftadır Bandırma Limanı’nda bekletiliyor. Hayvanlardan bazılarının öldüğü iddia ediliyor.

 

İZMİR – Meksika’dan ithal edilen 5 bin besi danası, sağlık sertifikası kurallara uygun hazırlanmadığı gerekçesiyle bir haftadan beri Bandırma Limanı’nda bekletiliyor. Hayvanlardın bir bölümünün öldüğü iddia ediliyor. İthalatı yapan Hunland firmasının, hayvanlara ilişkin sağlık sertifikasını Meksika’dan aldığı, ancak Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın maktu olarak hazırlanmış sağlık sertifikasını doldurarak onaylatmadığı için hayvanların Türkiye’ye girişine izin verilmediği belirtiliyor. Bakanlık yetkilileri ise, sağlık sertifikası olmayan tek bir hayvanı bile Türkiye’ye alınamayacağını savunuyor.

 

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Banvit, Aydost, Tayyip Grup ve Erşenler firmaları toplam 5 bin besi danası ithalatı için ithalatçı Hunland firması ile anlaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan veteriner hekim talep edildi. Bakanlığın görevlendirdiği veteriner hekimler Meksika’ya giderek hayvanların seçiminde bulundu ve gerekli kontrolleri yaparak ithalatına onay verdi. Gemi kiralandı ve hayvanlar Meksika’dan yola çıktı. Bandırma Limanı’na gelince ithalatçı firmanın sunduğu sağlık sertifikasının eksik olduğu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın internet sitesinde de yer alan maktu olarak hazırlanmış sağlık sertifikasının doldurularak onaylanması gerektiği ifade edildi.

DİĞER HABERLER
Van Gölü feribotlarla ekonomiye katkıda bulunacak

 

İthalatçı firmanın, Meksika makamlarınca onaylanmış “Hayvanların her türlü sağlık kontrolleri yapılmıştır” şeklinde bir belge sunduğu ancak bürokratların bu belgeyi kabul etmedikleri belirtiliyor.

 

Bir haftadan beri Bandırma Limanı’nda bekletilen hayvanlardan bir bölümünün öldüğü bekleme süresi uzadıkça ölümlerin artacağı endişe ediliyor.

 

Türkiye’nin değişik bölgelerinden Bandırma’ya giderek ithal edilen hayvanlardan satın almak isteyen besicilerde Bandırma’da sağlık sertifikası sorununun çözülmesini bekliyor. Besiciler, geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yapılan ve ölmüş inekleri yaşıyor gibi göstererek devletten destek alanlara yönelik operasyon nedeniyle bürokratların çok çekingen davrandığını söylüyor.

 

‘Balıkesir’deki operasyonun konuyla ilgisi yok’

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Habib Can, ithalatçı firmanın sağlık sertifikasının aslını sunmadığı için hayvanların ülkeye girişine izin verilmediğini söyledi. Hayvan hastalıkları konusunda çok hassas olduklarını belirten Can, yasal olarak sağlık sertifikası olmayan hiçbir hayvanın ülkeye girişine izin verilemeyeceğini ifade etti. Can, Balıkesir’deki operasyonun konuyla hiçbir ilgisinin olmadığını sözlerine ekledi.

 


15 Mayıs 2012. 10:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x