İthal Kurbanlıklar Tekirdağ Limanında


Tekirdağ’a Avustralya’dan, 67 bin 241 besilik koyun ile 2 bin 302 büyükbaş kurbanlık geldi

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte Avustralya’dan ithal edilen 67 bin 241 ithal besilik koyun ile 2 bin 302 Angus cinsi büyükbaş kurbanlıklar Tekirdağ’a ulaştı.

Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Angus hayvancılık şirketi tarafından, ”Maysora” adlı gemiyle Tekirdağ’ın Akport Limanı’na ulaşan ithal koyunların kayıt işlemleri devam ediyor.

Liman’dan kamyonlara alınan ithal koyunlar, Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinin Şahbaz köyündeki çiftliğe sevki sürüyor.

Nimet hayvancılık şirketi tarafından, Avustralya’dan getirilen 2 bin 302 kurbanlık büyükbaş hayvanın ise Marmaraereğlisi’nin Yakuplu Köyü’ndeki çiftliğe sevk edildiği ve büyükbaş kurbanlıkların ithalinin süreceği bildirildi.

Ayrıca, büyükbaş kurbanlıkların sevkıyatının yapıldığı çiftliğin 1 hafta süreyle karantina altına alınacağı kaydedildi.

SON HAYVANA KADAR KESİM YAPILMASI’ ŞARTI KALDIRILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kasaplık ve besilik hayvanların ithalatında kontrol belgesi alınabilmesi için aranan ”son hayvana kadar kesim yapılması” şartını kaldırdı

Bakanlık, ”Kasaplık ve Besilik Sığır Cinsi Hayvanların İthalatında Kontrol Belgesi Alınabilmesi İçin Aranacak Şartlar Hakkında Tebliğ”de değişikliğe gitti. Bakanlığın değişikliğe ilişkin tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikten önce et ithalatı yapan firmalar, ellerindeki son hayvan kesilinceye kadar ruhsat alamıyordu ve yeni bir izin başvurusunda bulunmaları gerekiyordu. İthalat yapılan ülkelerin artmasıyla bu koşul ithalatçılar için sıkıntı yaratması üzerine, yapılan değişiklikle ithalatçı firmanın mezbahası ve yer şartları uygunsa ”son hayvanın da kesilmesi” şartı kaldırıldı.

DİĞER HABERLER
Gıdaya hile yapanlar ve iftira atanlar

Bürokrasiyi azaltmak, ithalatçıların elini rahatlatmak için yapılan bu düzenlemeyle, kesilmek üzere ithal edilecek kasaplık hayvanlar, daha önce olduğu gibi yine gümrük giriş kapılarında fiili ithalattan sonra kesilmeleri için doğrudan mezbaha veya kombinalara sevk edilecek, hayvanların kesimleri Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerinin bilgisi altında yapılacak.

 

 

 

 

 


5 Ekim 2011. 10:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x