İzmir Tarımına, 88 Milyon 771 Bin 241 Lira Hibe Desteği Geliyor


haberResim33797

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan projeler belli oldu. İzmir’den 144 proje yüzde 50 hibe desteğinden faydalanacak.

 

2006 yılından bu yana kırsal alanda yaşayanların gelir düzeyini yükseltecek tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesine imkan sağlayan projelere destek veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 9’ncu Etap başvuru sonuçlarını açıkladı. Kırsal alanda fark yaratan ve tarım sektöründe yoğun talep gören programa başvuru İzmir’den rekor düzeyde oldu. İzmir’den gönderilen 198 proje arasından kabul edilen 144 proje, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yüzde 50 oranında hibe desteği almaya hak kazandı.

 

İzmir’in gücüne güç katacak

 

İzmir’in proje başvurularında gösterdiği başarıyı değerlendiren Vali Mustafa Toprak, “İzmir’in kırsal alandaki tarımsal gücüne güç katacak bir hamle” dedi.

 

Bakanlığın 2006 yılından bu yana, 82 milyon 506 bin 131 lira değerindeki 161 yatırıma 37 milyon 771 bin 443 lira hibe desteği verildiğini belirten Vali Toprak, 9’ncu etap için Bakanlıktan İzmir’e 88 milyon 771 bin 241 lira aktarılacağını söyledi.

 

Emeği geçenleri tebrik ederim

 

Süreçteki başarısından ötürü İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne de teşekkürlerini sunan Toprak, “İl Müdürü Ahmet Güldal ve ekibine İzmir tarımına verilecek hibe desteği için tebrik ederim” dedi.

 

Hibe desteği almaya hak kazanan 144 projenin yatırım konularına göre dağılımı ise şöyle: “Tarımsal Üretime Yönelik Modern Sabit Yatırım 41 adet, Alternatif Enerji Kullanan Sera 2 adet, Yenilenebilir Enerji Tesisi 11 adet, Hayvansal Ürünlerin İşlenmesi 23 adet, Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi 50 adet, Çelik Silo 4 adet, Soğuk Hava Deposu Yatırımları 6 adet, Hayvansal Orjinli Gübre İşletmesi 7 adet.”

 

 

 

 

 


Yazan - 25 Nisan 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x