İzmir VHO: Sokak hayvanı değil, evsiz hayvanlar onlar.


İzmir Veteriner Hekimler Odası 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü vesilesi ile bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada dünyada hayvan hakları konusunda yeterli bilinç düzeyinin oluşmadığı ve veteriner hekimlerin çalışmalarına toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması ve destek vermesi gerektiği belirtildi.

 


SOKAK HAYVANI DEĞİL

EVSİZ HAYVANLAR ONLAR

 

4 Nisan günü, 2010 yılından bu yana 33 ülkede Sokak Hayvanları Günü olarak belirlenmiştir. Bu günün amacı sokakta yaşayan başıboş sahipsiz hayvanlara dikkat çekerek yardımcı olabilmektir.

Biz İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak hayvan haklarına dair konuların temelinde önem arz eden, hayvanların evsiz ve sahipsiz bırakılmamaları gerektiğini her zaman vurguluyoruz. Evcilleştirmiş olduğumuz kedi ve köpeklerin sahipli olması ve mümkünse sokak şartlarına terk edilmemesi gerekmektedir.

Ne yazık ki tüm dünyada bu anlamda yeterli bilinç düzeyi oluşmamıştır ki, dünya genelinde 600 milyona yakın başıboş, kimsesiz bırakılmış hayvan olduğu belirtilmektedir.

Biz veteriner hekimler olarak bu konuda mesleğimiz gereği üzerimize düşenleri yapma şansına sahibiz. Gerek yasal düzenlemelerin yapılması, gerekse belediyeler başta olmak üzere tüm kurumların görevini yerine getirmesi için sürekli hatırlatmalar yapıyor, etkinlikler düzenliyor ve projelerin içinde yer alabiliyoruz.

Bireysel olarak da serbest klinik yapıp da tek bir sahipsiz hayvana dahi yardım etmemiş meslektaşımızın olmadığını, birey olarak da Veteriner Hekimlerin sahipsiz kalmış evsiz hayvanlar için elini taşın altına koyduğunu biliyoruz.

DİĞER HABERLER
Çiğ sütün tüketiciye doğrudan satışına yeni geliyor

Ancak başıboş hayvanlara dair çalışmalara toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması ve destek vermesi gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer sonuç almak istiyorsak; hepimiz soluduğumuz havayı, üzerine bastığımız karayı, içtiğimiz suyu onlarla paylaştığımızın bilincinde olmalıyız.

İnsan olarak her şeye hükmederken onlara sahip çıkmanın da, istersek mümkün olduğunu “4 Nisan Evsiz Hayvanlar Günü”nde bir kez daha hatırlatmış olalım.

H. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına4 Nisan 2019. 21:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x