İzmir-Xiamen(Çin) Kardeş şehir Olma Yolunda


unnamed (3)

 

 

İZMİR – XİAMEN KARDEŞ ŞEHİR OLMA YOLUNDA

 

 İzmir ile Çin’in Xiamen kenti arasındaki güçlü bağlar, iki şehrin kardeş şehir protokolü imzalamasına doğru ilerliyor. 8-11 Eylül 2014 tarihleri arasında Xiamen’de düzenlenen “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing ile “İyi niyet protokolü” imzaladı.

 

Kocaoğlu, Xiamenli mevkidaşını İzmir’e “Kardeş şehir protokolü” imzalamak için davet etti.

İzmir ve Xiamen, Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing’in 2015 yılının ilk aylarında İzmir’e yapacağı ziyarette “Kardeş şehir protokolü” imzalamaya hazırlanıyor.

 

Xiamen’de “İyi niyet protokolü” imza töreninde konuşan Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen’i ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş’ten oluşan heyetin Xiamen’in uluslar arası itibarını arttırdığını söyledi.

DİĞER HABERLER
Türk Tavukçuluğunun İlk ve Tek Dergisi ÇİFTLİK 32 Yaşında

unnamed

Xiamen’in göç ve özel ticari bölge olduğunu bu nedenle son 30 yılda büyük gelişim gösterdiğini kaydeden Keqing, Xiamen’in Gayri Safi Milli Hasılasının son 30 yılda ortalama yüzde 17 artış gösterdiğini vurguladı. Keqing, “Elektrik-elektronik, kök hücre, ilaç, tv, ağır sanayi, iş makineleri üretiminde iyi durumdayız. Her yıl 170’ten fazla kongre düzenleyen bir kongre kentiyiz. Geçen yıl 40 milyon turist ağırladık. Günlük ortalama 100 bin turist ağırlıyoruz. “Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı”na 50 bin ziyaretçi geldi” şeklinde konuştu.

 

XİAMEN İLE İZMİR’İN ÇOK ORTAK YÖNÜ VAR

 

Xiamen ile İzmir’in çok ortak yönü olduğuna dikkati çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in de Xiamen kenti gibi deniz, liman ve ticaret kenti olduğunu, İzmir’de petrokimyadan demir-çeliğe, tekstilden mermere, gıdadan otomotiv yan sanayine kadar çok sayıda sektörün gelişmiş olduğunu belirtti.

 

Dünya’nın en önemli 3 mermer fuarından bir tanesinin İzmir’de, bir diğerinin ise Xiamen’de düzenlendiğini hatırlatan Kocaoğlu, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’ye ayrılan stant Türk ihracatçılarına yetmiyor. Bu alanın arttırılmasını istiyoruz. İzmir’de mermer fuarının da düzenleneceği  93 bin metrekarelik yeni bir fuar alanı yapıyoruz. Xiamenli doğaltaş firmalarını İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na bekliyoruz” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Hayvanlarda Sağlıklı Yaşam Koşulları

 

Kardeş şehir protokolünü imzalamak için 2015 yılında İzmir’i ziyaret etmek için çaba göstereceğini dile getiren Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqing, Xiamen Fuar alanını 2016 yılında 40 bin metrekare büyüteceklerini, Türk doğaltaş sektörüne o zaman istediği kadar stant alanı verebileceklerini, 2015 yılında düzenlenecek Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’ye ayrılan stant alanını büyütmek için çaba gösterecekleri sözünü verdi.

unnamed (1)

18 KENT E TİCARET YAPACAK

 

Xiamen’in dünyanın değişik ülkelerinde 18 ülke ile kardeş şehir anlaşması olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir ile Xiamen arasında kardeş ticaret anlaşmasının yapılmasının iki şehir arasında işbirliğine ve ihracata olumlu katkı sağlayacağını kaydetti.

 

Xiamen’in kardeş şehirler arasında e ticaret yapılanması hedeflediğini vurgulayan Ünlütürk, “Bu sayede bu şehirler arasındaki ticaret daha da artacak. Bu açıdan da Xiamen ile yapılan iyi niyet anlaşmasının kardeş şehir protokolüne ulaşması yeni ihracat fırsatları doğuracaktır” diye konuştu.

 

Konuşmalardan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Xiamen Belediye Başkanı LIU Keqipg, İzmir ile Xiamen arasında “İyi niyet protokolü”nü imzaladılar.

 

 

 

 


10 Eylül 2014. 10:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x