İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü Kuruluyor


DSC_4665

 

 

 

 

İzmir’den Diyarbakır’a ‘Gönül Köprüsü’ kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İzmir’in üreten kadınlarını Diyarbakırlı kadınlarla buluşturmaya hazırlanıyor. 6 Nisan sabahı İzmir’den yola çıkacak kadınlar 3 gün boyunca Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde hem yörenin kültürünü tanıma fırsatı bulacak, hem de bölgedeki üretim koşulları hakkında bilgi sahip olacak.

 

Kırsalda yaşayan kadınlara yönelik hazırladığı projelerle dikkat çeken İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. İzmirli ve Diyarbakırlı kadınları bir araya getirecek olan ‘İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü’ projesi ile kadınlar farklı kültürleri ve üretim tekniklerini tanıma imkanı bulacak.

 

İl Müdürlüğüne bağlı Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje, 6 Nisan tarihinde 17 ilçeden 20 İzmirli kadının Diyarbakır’a yola çıkmasıyla başlayacak. 3 gün sürecek olan gezide İzmirli kadınlara Diyarbakırlı kadınlar eşlik edecek.

 

Birlik ve beraberlik duyguları güçlenecek

 

Yola çıkmadan önce son hazırlıkları yapmak üzere projeye katılan kadınlarla bir araya gelen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İl Müdürlüğü olarak böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını söyledi. Projeyi hazırlarken üreten kadınların tarıma yönelik deneyimlerini paylaşmalarını amaçladıklarını anlatan Güldal, ayrıca proje sayesinde kadınların aralarındaki birlik beraberlik duygularını güçlendirerek kalıcı gönül bağı kurabileceklerini ifade etti.

 

Diyarbakır’dan İzmir’e misafirlerimiz gelecek

 

Projenin ikinci aşamasını Diyarbakırlı kadınların İzmir’e yapacağı ziyaretin oluşturacağını dile getiren Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 1 ay sonra bu kez biz Diyarbakırlı kadınları burada ağırlayacağız. Amacımız, hem İzmir’i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek. Bu sayede kendi yetiştirdiklerinden farklı tarımsal ürünlerin üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca, Diyarbakırlı misafirlerimize üretim tesislerinin ve tarımsal işletmelerin yanında düzenleyeceğimiz gezilerle İzmir’in kültürel ve doğal güzelliklerini göstereceğiz. Bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz gündelik işlerinden kısa süre içinde olsa sıyrılıp, nefes alma imkanı bulacak. Belki de hayat boyu hiç yaşamadıkları kültürel bir deneyimi yaşama şansı sunacağız”

 

 


Yazan - 3 Nisan 2015. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x