Kaçak avlanmanın bedeli ağır


Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonunca Koruma altına alınan hayvanları avlamanın cezası, bu yıl yapılan artışla 60 bin liraya kadar çıkıyor. Ceza bedeli en yüksek hayvanlar ise geçen yıllarda olduğu gibi Anadolu yaban koyunu ve pars.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre cezalar, yasak avlanmayla yaban hayatında ve ekosistemde meydana gelen tahribat ve eksilme nedeniyle, av hayvanı türlerine göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca tespit ediliyor.

Cezalar belirlenirken, türlerin et değeri, söz konusu hayvanın bir adedinin üretimi ve doğaya yerleştirilmesi için yapılan masraf, üreme yeteneğinin kaybolmasıyla veya avlanan hayvanın doğadan eksilmesiyle yaşama ortamında meydana gelecek tahribat, yaban hayvanlarının tarım zararlılarıyla mücadeledeki faydalı fonksiyonları ve bu nedenle gelecekteki değer kaybıyla ekolojik dengedeki bozulma dikkate alınıyor. Cezalar, söz konusu hayvanları avlamanın dışında doğal hayatından uzaklaştırmayı da kapsıyor.

Karara göre, Anadolu yaban koyunu ve pars, ceza bedeli en yüksek hayvanlar olarak öne çıkıyor. Bir kısmı Karaman ve Nallıhan’da doğal yaşama bırakılan Anadolu yaban koyunları Konya Bozdağ’da koruma altında bulunuyor. En son 1974’te Ankara Beypazarı’nda görüldüğü iddia edilen Pars ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce varlığının kanıtlanması için foto-kapanlarla takip ediliyor.

DİĞER HABERLER
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Duyurusu

Geçen yıla göre en yüksek artış parsta gerçekleşti ve pars avlamanın cezası 15 bin lira artırılarak 50 bin liraya çıkarıldı. Anadolu yaban koyunu için 50 bin lira olan ceza bedeli ise bu yıl alınan kararda 60 bin liraya yükseltildi.

Anadolu yaban koyunu ve parsın yanı sıra, alageyik, vaşak, karakulak, ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, porsuk, gelincik, kokarca, kakım, sincap, atmaca, doğan, tepeli pelikan, kelaynak, ince gagalı kervankuşu, orman horozu ve turnanın aralarında bulunduğu bazı türlerde av cezaları artırıldı.

Sırtlan, akdeniz foku, su samuru, yaban kedisi, tilki, yabani tavşan ve kurt gibi bazı türlerin avlanmasının ceza bedeli değişmezken, karaca, kızılgeyik, çakal, yaban domuzu ve sülün gibi bazı türleri avlayanlara verilecek cezalar geçen yıla göre düşürüldü.

-UYGULANACAK CEZALAR-

Bakanlık ve Merkez Av Komisyonunca koruma altına alınan bazı av ve yaban hayvanları ile bunları avlamanın cezaları şöyle:

Yaban koyunu, Anadolu Yaban Koyunu: 60 bin lira

Pars: 50 bin lira

Akdeniz foku: 8 bin lira

Sırtlan: 13 bin lira

Hatay Dağ Ceylanı: 6 bin 500 lira

Vaşak, karakulak: 6 bin lira

Alageyik: 25 bin

Kızılgeyik: 12 bin lira

DİĞER HABERLER
  62 hibrit tescillendi

Ayı: 19 bin lira

Yaban Keçisi: 12 bin lira

Çengel boynuzlu dağ keçisi: 15 bin lira

Ceylan: 5 bin lira

Karaca: 3 bin lira

Su samuru, yaban kedisi, sazlık kedisi: 3 bin 200 lira

Kurt, alaca sansar: Bin lira

Atmacagiller ve Doğangiller familyasındaki bütün türler: 7 bin 500 lira

Tepeli pelikan, mezgeldek, toy, yakalı toy: 3 bin 500 lira

Kelaynak, inge gagalı kervan çulluğu: 5 bin lira

Orman horozu, huş tavuğu, turnagiller: 2 bin 500 lira

Ak pelikan, flamingo, kuğular, leylekgiller: Bin 500 lira

Sülün: 350 lira

-AVLANMASINA İZİN VERİLENLER-

Kararda, koruma altında bulunun türlerin yanı sıra, Merkez Av Komisyonunca belirlenen sürelerde avlanmasına izin verilen türlere ilişkin cezalar da belirlendi. Buna göre, söz konusu türleri belirlenen zamanlar dışında avlayanlara uygulanacak cezalardan bazıları şöyle:

Tilki, ağaç sansarı, kaya sansarı, yabani tavşan, ada tavşanı: 500 lira

Yaban domuzu: 300 lira

Çakal: 200 lira

Kınalı keklik, kum kekliği, kaya kekliği, tahtalı üveyik, çulluk, su çulluğu: 350 lira

Ala karga, serçe: 150 lira

Kaya güvercini, sakarmeke, bıldırcın, kara tavuk: 300 lira

Ayrıca, atmacagiller ve doğangiller familyasındaki bütün türlerin yumurtalarını yasa dışı toplayanlara belirlenen tazminat bedelleri kadar ceza uygulanacak.

DİĞER HABERLER
40 Bin Tavuk Telef Oldu

Tepeli pelikan, bıldırcın kılavuzu, dikkuyruk, flamingo, huş tavuğu, kelaynak, mezgeldek, paspaş patka, toy, yaz ördeği, küçük karabatak, ak pelikan, ördekgiller familyasındaki korunan diğer türler, balıkçıgiller familyasındaki bütün türlerde yüzde 50; diğer kuş türlerinin yumurtasını toplayanlara ise yüzde 10 oranında ceza verilecek.


22 Temmuz 2011. 18:06
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x