Kaçak ve sahte tarım koruma ürünleri tarımı ciddi şekilde tehdit ediyor


Sürdürülebilir tarım faaliyetlerinde bitki koruma ürünleri büyük önem taşıyor. Bitki koruma ürünlerinin önemi ve doğru kullanımı konusunda açıklamalarda bulunan Koruma Klor Alkali Tarım Departmanı Teknik Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Gökhan Baştuğ, ülkemizde ve dünyada her yıl tonlarca yasadışı-sahte bitki koruma ürünü ele geçirildiğini belirtti.  Bu ürünlerin kullanımının tarımın geleceğini tehdit ettiğini vurgulayan Baştuğ, bu konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini ve bu ürünlerin kullanımının insan sağlığında önemli sorunlar ortaya çıkarabileceğini belirtti.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından olan gıda ürünlerinin üretiminin arttırılması için sürdürülebilir tarım uygulamalarının doğru ve etkili bir şekilde uygulanması büyük önem taşıyor. Nüfus artışı ile gıda ihtiyacının giderek arttığı bu dönemde, insan sağlığını korumak ve birim alandan yüksek verimlilik elde etmek için tarımsal faaliyetlerde üreticilerin bilinçlendirilmesi en temel konular arasında yer alıyor.

Gökhan Baştuğ, yeni tarım alanlarının açılamaması, mevcut tarımsal alanların gittikçe azalması ve toprak verimliliğinin düşmesi, küresel iklim değişikliği, dünya nüfusunun halen artması gibi sebeplerin yeterli gıda temin edilmesinde problemlere neden olduğunu belirtti.

“BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN DOĞRU VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KULLANIMI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Pandemi, savaş gibi son yıllarda dünyayı etkileyen nedenlerle, gıda üretimi ve tedariğinin ne kadar önemli ve stratejik bir konu olduğunun bir kez daha anlaşıldığını vurgulayan Baştuğ, “Bu durumda en önemli çıkış yolu olarak ‘Birim alandan daha yüksek verim elde etme’ yaklaşımı ön plana çıkmaktadır.” dedi.

DİĞER HABERLER
Ergene'nin su kalitesi 1. sınıfa yükseldi

“Birim alandan yüksek verim elde etmek için de verimli çeşit seçimi, dengeli sulama ve gübreleme yanında en önemli husus olarak hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadele gelmektedir.” diyen Baştuğ, “Söz konusu etmenlerle mücadelede pek çok yöntem bilinse de bitki koruma ürünleri kullanılmadığında %70-80’lere yakın verim kayıpları oluşabilmektedir. Bu kayıpların önlenmesindeki başarıların yanında, bitki koruma ürünlerinin doğru ve sürdürülebilir kullanımı da son derece önemlidir. Nitekim, bitki koruma ürünlerinin öneri ve tavsiye dışı kullanımları pratikte gıdalarda kalıntı, zararlı organizmalarda direnç ve çevredeki hedef dışı organizmalarda istenmeyen yan etkiler gibi olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçilerin bitli koruma ürünü kullanımlarında dikkat etmeleri gereken ilk hususun sadece ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin, ruhsatlı olduğu kültür bitkisi ve etmene karşı kullanılması olduğunu belirten Baştuğ, “Bu ürünlerin doğru zamanda kullanılması gerekiyor. Kullanım sırasında belirtilen doz, doğru su miktarı ve ekipmanlarla tarımsal faaliyetlerin uygulanması büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

“İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORLAR”

Açıklamasında son zamanlarda sahte, kaçak ve ruhsatsız bitki koruma ürünlerinin sıklıkla tespit edildiğini belirten Baştuğ, bu ürünlerin içeriklerinin kontrol edilememesinden dolayı hem ürün kaybının yaşandığı hem de insan sağlığına olumsuz etkileri bulunduğunu belirtti. Baştuğ, “Sahte ve kaçak bitki koruma ürünleri kayıt dışı kazanç sebebiyle ülkenin vergi kaybına ve haksız rekabete yol açmaktadır. Bu ürünlerde hedef etmenler kontrol edilemediği için ürün kayıplarına ya da fitotoksik etki nedeniyle ürünlerin tamamen kaybedilmesi durumlarıyla karşılaşılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra yasak aktif maddelerin kalıntıları nedeniyle hem ürünlerin ihracatında problemler yaşanmakta hem de insan sağlığında önemli sorunlar ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Kolundaki bilezikleri satıp tavuk çiftliği kurdu

YILIN İLK 4 AYINDA 1.150 TON YASADIŞI VE SAHTE ÜRÜN ELE GEÇİRİLDİ

Sahte ve kaçak bitki koruma ürünlerine yönelik sadece ülkemizde değil dünya genelinde de mücadele verildiğini belirten Baştuğ, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “Basından da görülebileceği üzere; TC. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığımız tarafından güvenlik güçlerimizin desteğiyle gerçekleştirilen operasyonlarda birçok ilde tonlarca sahte ürün yakalanmıştır. Bu konu sadece ülkemizde değil, dünya genelinde önemlidir. Bu konudaki son örnek, Europol tarafından koordine edilen Silver Axe VII isimli operasyondur. Söz konusu operasyon ile Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında 31 ülkenin kolluk kuvvetlerinin katılımıyla 10 tutuklama gerçekleştirilmiş ve 1.150 ton yasadışı-sahte pestisit ele geçirilmiştir. 

Sahte ve kaçak pestisitlerle mücadele hem sağlığımız hem de çiftçilerimizin emeklerinin korunması adına büyük önem taşımaktadır. Çiftçilerimiz, zarara uğramamak için sadece bakanlıkça yetkilendirilmiş güvenilir bayilerden alışveriş yapmalı ve şüphe duydukları ürünleri şirketlerimize ve bakanlığımızın il-ilçe tarım teşkilatlarına bildirmelidirler.”


5 Ağustos 2022. 16:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x