Kaçak ve yasa dışı avcılığa son;ARAMA-1 denize indiriliyor!..


unnamed

 

Akdeniz ve Ege’de balık stoklarının izlenmesi ve kontrol hizmetlerinde kullanılacak, kaçak ve yasa dışı avcılık yapanlara göz açtırılmayacak!…….

 

 

        Halim UTLU

 

Balık stoklarının izlenmesi ve ihtiyaç duyulan bilgilerin belirlenmesinde (zemin, boyut, uzaklık, hareket, kütle ve dip mesafeleri gibi) kullanılan ileri teknoloji sonar görüntüleme sistemi ile modern teknik cihazlarla donatılan, ses dalgalarıyla çalışan, biyoloji ve kimya laboratuvarları, anlık su ölçüm cihazlarının yanı sıra, trol takip-izleme ve bilimsel amaçlı derinlikölçer sisteminden oluşan ve yeni inşa edilen  Arama-1 araştırma gemisi,28 Eylül 2014’de Antalya Balıkçı Barınağında yapılacak törenle denize  indiriliyor.

 

  Törene Bakan Eker katılıyor

 

Akdeniz ve Ege Denizi’nde balık stoklarının tespit ve  izlenmesinde kullanılacak Arama-1 gemisinin denize indirilmesi törenine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, milletvekilleri, yerel yönetimler, STK temsilcileri, balıkçılar, su ürünleri yetiştiricileri, diğer sektör temsilcileri ve vatandaşlar katılacak.

 

                           280 tonluk gemi,6 milyona mal oldu 

 

Her biri 788 beygir olan 2 adet motora sahip, seyir menzili 1000 deniz mili, hız ortalaması 13 knot olan gemi, 32 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve toplam 18 personelden oluşuyor ve ağırlığı yaklaşık 280 ton geliyor. 6 milyonluk  bütçeyle ve bir yıl gibi kısa sürede tamamlanan Arama-1 gemisi, Akdeniz ve Ege Denizi’nde balık stoklarının izlenmesi yanında, her türlü araştırma ve kontrol hizmetlerinde kullanılacak.

DİĞER HABERLER
Van'da depremzedelere hayvan dağıtılacak

 

                        Yeni ve teknik donanımlı gemilerin devamı geliyor

 

Arama -1’den sonra, diğer yeni gemilerin siparişlerinin verildiği, bundan böyle denizlerdeki araştırma ve her türlü kontrol hizmetlerinin giderek sıklaştırılacağı,bilinçsiz, kaçak ve yasa dışı avcılıkla mücadelede, yeni yöntem ve teknik donanımlı gemi ve araçların kullanılacağı  ve AB standartlarının uygulanacağı ifade edilirken,Antalya Balıkçı Barınağında 28 Eylül 2014’de yapılacak  tören ve konuşmalardan sonra, Arama-1 denize indirilecek ve katılımcılara balık ikramında bulunulacak ve gemiyle küçük bir  gezi yapılacak..


27 Eylül 2014. 16:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x