Kadıköy Belediyesi: Onların da artık bir merkezi olacak.


 


Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu

 

Kadıköy Belediyesi’nin hizmete açacağı “Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi” binasının temel atma töreni renkli görüntülere sahne oldu. Törende sahne alan perküsyon grubu Band İstanbul, mama, su kapları ve kedi evleriyle müzik yaptı.

 

Sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan Kadıköy Belediyesi, “Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi” binasının temelini hayvanseverlerle birlikte attı. Törende İstanbul Band adlı perküsyon grubu müzik aletleri yerine mama kapları, su kapları ve kedi evleri gibi birbirinden renkli malzemeleri kullandılar.

 

TEMELİ HAYVANSEVERLER BİRLİKTE ATTI

 

Merdivenköy Mahallesi’nde yapılacak Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin temeli Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile Kadıköylülerin katıldığı bir törenle atıldı. Törene İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Bana Göz Kulak Ol Derneği Başkanı oyuncu Özge Özder, sanatçı Yeliz, Japon sanatçı Ayumi Takano, Sinan Güleryüz, Burak Arslan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları temsilcisi ve hayvanseverler de katıldı. Törende programı nedeniyle temel atma törenine katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da mesajı okundu.

DİĞER HABERLER
Damızlık düve yetiştiriciliğine hibe desteği

 

HER KESİMİN İHTİYAÇLARINI ÇÖZMEKLE YÜKÜMLÜ HİSSEDİYORUZ

 

Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Doğada tüm canlıların eşit yaşama hakkı olduğunun bilincindeyiz. Burayı hayvan dostlarımızın bakımlarının yapılabileceği, kısırlaştırılabilecekleri, eksiklerinin tamamlanabileceği, sahiplendirilecekleri bir yer yapacağız. 5 yıl içerisinde 40 bine yakın hayvanın ihtiyaçlarını karşıladık. Yerel yönetim sadece insan değil doğadaki tüm canlıları kapsar. Bizler bulunduğumuz bölgede her kesimin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını çözmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise ‘İnsani Kalkınma Vakfı’nın kriterlerine göre gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’de ilk on belediye, sosyal demokrat belediyeler, bunların içinde Kadıköy de var. Kadıköy Belediye Başkanımızı ve Kadıköylüleri bize bu onuru yaşattıkları için kutluyorum’ dedi.

 

HAYVANLARIN ÖZGÜRCE DOLAŞABİLECEĞİ ALANI DA OLACAK

 

1970 metrekarelik alanda, 3 kat olarak hizmet verecek binada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu sağlanacak. Muayene, operasyon ve acil müdahale odalarının yanı sıra hayvanların dolaşabileceği, yaklaşık 1000 metrekarelik yeşil alanı da olacak. Merkez acil, ilk yardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütecek.

DİĞER HABERLER
Putin ile pazarlık iddiası: “Esad’a desteği çekin, petrol fiyatını yükseltelim”

 

SOKAK HAYVANLARI İÇİN EĞİTİMLER DÜZENLENECEK

 

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi aynı zamanda bir eğitim merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkezde kanun kapsamında sahipsiz hayvanlar hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra hayvanların yaşam hakları, sokak hayvanları için neler yapılabileceği, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı gibi konularda eğitimler düzenlenerek, bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak.

 

8 BİN 661 HAYVAN ARTIK YENİ YUVASINDA

 

Kadıköy Belediyesi muayene, aşılama, kısırlaştırma, sahiplendirme gibi hizmetleri kapsamına 2014’ten bu güne değin 41 bin hayvanı muayene etti, 16 bin hayvanı kısırlaştırdı. ‘Satın Alma Sahiplen’ kampanyası ile 1999’dan bu yana 8.661 kedi ve köpek yeni bir yuva buldu.

 

Kadıköy Belediyesi bu çalışmalar ışığında,

  • Geçici Hayvan Bakım Merkezi’nde sokak hayvanlarının muayene, tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırma gibi hekimlik faaliyetlerini yürütüyor.
  • Kış aylarında otomobil kaputuna saklanan kedilere ilişkin farkındalık yaratmak için “Kaputa Vur” kampanyası yürütüyor.
  • Trafikte özellikle sokak hayvanlarına dikkat çekmek için “Frene Bas” kampanyası yapıyor.
  • Sokak hayvanları için sokaklara su kapları koyuyor. Sokak hayvanlarına su bırakılması için “Bir Kap Su Ver” kampanyası yürütüyor.
  • Soğuk ve yağışlı havalar nedeniyle sokakta zor durumda kalan kediler için ev yapıyor.
DİĞER HABERLER
Bolu Türk Dünyasının Merkezi Olacak

 

Sokak hayvanlarının insanlar ve diğer hayvanlarla birlikte, doğal ortamlarında, sağlık, güven ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak için bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.

 

Adres: Merdivenköy Mahallesi, Merdivenköy Caddesi No:22/1

 

Kroki: https://goo.gl/maps/fDhm8yYffxN2


17 Kasım 2018. 17:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x