‘Kadın Çiftçiler’ bilgilerini konuşturacak


1

 

İzmirli ‘kadın çiftçiler’ yarın Seferihisar’da bilgilerini yarıştıracak.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının organizasyonuyla yurt genelinde yapılan ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ bilgi yarışmasının İzmir ayağı yarın Seferihisar’da gerçekleşecek. Çiftçilikle uğraşan kadınları birbiriyle kaynaştırmayı ve sosyal bir ortamda buluşturmayı amaçlayan organizasyon bu yıl 10’uncu kez düzenlenecek.

 

Yarışma dört aşamadan oluşuyor

 

Kadınları sosyal bir ortamda bir araya getirmenin yanında, modern tarım uygulamaları hakkında eğlendirerek bilgilendirmeyi de görev edinen yarışma 4 aşamadan oluşuyor.

İlk olarak ilçeler, kendilerini il genelinde düzenlenecek yarışmada temsil edecek kişileri belirliyor. Ardından, bölge finalinde yarışabilmek için ilçe temsilcili hanımlar il genelinde yapılan yarışmada ter döküyor. İl genelinde yapılan yarışmada birinci gelen kişi bu kez bilgisini, Türkiye genelinde düzenlenecek yarışmada yarışabilmek için konuşturuyor.

 

İl, bölge ve Türkiye finallerinin nerede yapılacağı ise bir önceki yıla göre belirleniyor. Bir önceki yıl hangi il ve ilçenin temsilcisi birinci olduysa; o yıl da yarışma, birinciyi çıkartan il ve ilçede yapılıyor.

 

17 kadın ter dökecek

 

Türkiye genelinde düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ bilgi yarışmasının İzmir ayağı geçen yıl il genelinde yapılan yarışmada birinci olan Seferihisar’da düzenlenecek. Seferihisar’daki yarışmada, 17 ilçeden 17 kadın bölge finalinde yarışabilmek için kıran kırana mücadele edecek. Yarın düzenlenecek yarışmada birinci gelecek isim 16 Mayıs’ta Burdur’da düzenlenecek olan bölge finalinde yarışacak. Aydın, Manisa, Balıkesir, Muğla, Burdur, Denizli, Isparta, Antalya ve İzmir illerinin yer aldığı bölge finalinde yarışacak kadınlar arasında birinci gelecek isim de Balıkesir’de düzenlenecek Türkiye finaline katılacak.

 

Birinci, 50 bin liralık proje desteğinin sahibi olacak

 

Yarınki yarışmaya katılan hanımlardan birinci olana tam, ikinci olana yarım, üçüncü olana ise çeyrek altın hediye edilecek. Bölge finalinde birincilik elde eden kadın çiftçi ise 3 bin liralık ödülün sahibi olarak Türkiye finalinde yarışacak. Türkiye finalinde yarışan kadın çiftçi ise 10 bin liralık nakit paranın ve 50 bin liralık proje desteğinin sahibi olacak. Ayrıca, bu yıl ilk defa Türkiye finalinde yarışarak ikincilik ve üçüncülük elde eden hanımlarda 50 bin liralık proje desteğinden faydalanacak.


Yazan - 19 Mart 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x