Kadın Çiftçilere Süt Hijyeni Eğitimi Verildi


 

 

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce hazırlanan  ve  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayı ve finansmanı ile uygulamaya konulan “Süt Hijyeni Eğitim Projesi” kapsamında; Giresun merkez ilçede 30 ve Keşap ilçesinde 25 olmak üzere toplam 55 kadın çiftçimize yönelik teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz ve  Keşap İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzde görevli kadın veteriner hekimler vasıtasıyla köylerde yürütülen bu eğitimlerin temel amacı; sağlıklı ve kaliteli süt üretimi konusunda kadın çiftçilerimize uygulama pratiği kazandırılması ve bilinç düzeyinin artırılmasıdır.

 

Proje kapsamında hedef kitle olan kadın çiftçilere; ahır ve sağım hijyeni, sütün soğutulması, muhafazası ve değerlendirilmesi, süt ineklerinde mastitis hastalığı taraması ve mücadelesi gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir. Proje bütçesinden temin edilen meme dezenfektanları, daldırma kapları, mastitis test kitleri ve meme içi kuru dönem antibiyotikler örnek işletmelerde ücretsiz olarak kullanılmıştır. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kadın çiftçilerimize sertifika verilmiştir.

 

 

Giresun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

 

 

                                                                                                         


Yazan - 17 Kasım 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x