Kadın seyisler hipodromların ‘havasını’ değiştirecek


 

Hipodromlardaki kadın iş gücünün artırılması hedefiyle oluşturulan “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor” projesi kapsamında 18 seyis adayı, Veliefendi Hipodromu’ndaki eğitim programına katılıyor.

 

 

 

 

 

İSTANBUL – Andaç Hongur

 

Türkiye Jokey Kulübü (TJK), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İş-Kur işbirliğiyle gerçekleştirilen “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor” projesi, hipodromlardaki kadın iş gücünü artırmayı hedefliyor.

 

Kadınların atçılık sektöründe de yer alması amacıyla hayata geçirilen “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor” projesinin 7’incisi başladı. Bu kapsamda, İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda verilen eğitim programına, 18 kadın seyis adayı katılıyor.

 

 

Hipodromlardaki kadın iş gücünü artırmak ve kadınların atçılık sektöründe yer almasını sağlamak hedefiyle düzenlenen “Kadın Seyis” projesinin eğitimleri, İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Şanlıurfa ve Diyarbakır’daki hipodromlarda devam ediyor.

 

 

 

“Kadınların girdiği her ortam, daha güvenilir”

 

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, projeyle kadınlara tarım dışında istihdam yaratmayı, gelir seviyelerini yükseltmeyi, hipodromlardaki iş gücünü artırmayı ve atçılık sektöründe yer almalarını sağlamayı istediklerini belirten Ekinci, şunları kaydetti:

 

“Atçılığa bakışın değişmesinde bu projenin bir basamak olduğunu ve atçılığın bu sayede daha ileriye gideceğine inanıyorum. Çünkü kadınların girdiği her ortam, daha güvenilir, daha samimi ve daha saygılı bir hal alıyor. Hipodromlarda lisanslı seyis olma yolunda ilerleyen tüm kadınlarımızı, cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. İnanıyorum ki yeni bir çalışma alanında becerilerini sergileme fırsatına sahip olacak bu öncü kadınlar, sektörümüzdeki hizmet kalitesinin standartlarını yükseltmenin yanı sıra bu mesleğin imajını ve kimliğini geliştirmek için de çalışacaklar. Bu projenin sahip olduğu pozitif ayrımcılığın, diğer erkek egemen sektörlere de örnek teşkil edebilmesini diliyorum.”

 

 

 

“Atları çok sevdiğim için sektöre girmeye karar verdim”

 

Seyis adayı 27 yaşındaki Ceyda Yıldırım, projeyi TJK’nın haberlerinden öğrendiğini ifade ederek, “Her bakımdan uzmanlaşmam gerektiğini ve sektörde bu şekilde ilerleyebileceğimi düşünerek projeye katıldım. Önce At Hastanesi’nde eğitime başladık. Atın temel bakımı, tımarı, temizliği, sağlığı ve yemlenmesinden başlayarak eğitimi alıyoruz. Teorik ve uygulamalı derslerimiz var.” diye konuştu.

 

 

 

Seyis olarak çalışmak istediğini belirten Yıldırım, “Türkiye şartlarında erkekler egemen bu işe. Yurt dışında ise bu işin çoğunlukla kadınlar tarafından yapıldığını biliyoruz. Aslında her kadının her yeri güzelleştirdiği gibi bu işi kadınların daha uzman bir şekilde yapabileceğine inanıyorum.” dedi.

 


Yazan - 3 Kasım 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x